Tu jesteś:

Coraz więcej planów i osiedli

Program Mieszkanie Plus przechodzi w decydującą fazę realizacji. Rozpoczęło się przygotowywanie dokumentacji pod kolejne osiedla. 

Program Mieszkanie Plus działa w dwóch obszarach. Obszar społeczny realizuje Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programów Społecznego Budownictwa Czynszowego oraz wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Za komercyjny obszar odpowiada BGK Nieruchomości, który ma w budowie około 2 tys. mieszkań, kolejne 25 tys. jest w przygotowaniu.

- Mamy już ponad 300 lokalizacji w całej Polsce, na których chcemy budować w ramach programu Mieszkanie Plus. Obliczyliśmy, że na tych gruntach będziemy mogli wybudować ponad 100 tys. mieszkań na wynajem oraz z opcją dojścia do własności - zapowiada Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.  

Przewidywane są zarówno projekty na budowę kilkudziesięciu mieszkań, jak i na kilka tys. mieszkań. Kluczowym partnerem w programie są samorządy. To one określają swoje potrzeby mieszkaniowe, podpisują umowy z inwestorami, ustalają kryteria naboru mieszkań i podpisują umowy o finansowanie dopłat z BGK.

Tereny pod te budowy pochodzą od samorządów, inwestorów oraz od spółek Skarbu Państwa. Są także działki, które posiadają już plan zagospodarowanie przestrzennego, na innych rząd  występuje o WZ,  a ostatnie wymagają już specustawy mieszkaniowej. Każda inwestycja jest „szyta na miarę”- nie będzie sprzedaży gotowych produktów, tylko budowa mieszkania w oparciu o indywidualne potrzeby gmin i ich mieszkańców.

Jak informuje MIiR- Program Mieszkanie Plus przechodzi w decydującą fazę realizacji. Rozpoczęło się przygotowywanie dokumentacji pod kolejne osiedla, tak by Polska od 2019 roku była „wielkim placem budowy mieszkań”. 

Na początku sierpnia b. roku planowane jest zawarcie umowy na kompletną dokumentację projektową na ul. Karczunkowskiej w Warszawie, gdzie a 15-ha działce ma powstać 2 700 mieszkań. Zaprojektowano tam 19 budynków mieszkalnych, w których znajdą się powierzchnie przeznaczone na szeroką ofertę handlowo-usługową. Projekt przewiduje wydzielenie działki w centralnej części osiedla przeznaczonej na realizację budynku szkoły podstawowej z przedszkolem, boiskiem i innymi terenami rekreacji. 

W Krakowie, w tym samym czasie, zostanie rozstrzygnięty konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną osiedla Spacerowa na Klinach. To  18-hektarowa działka położona w rejonie ulic: Spacerowej, Komuny Paryskiej, bpa A. Małysiaka. Na osiedlu może powstać ponad 1 tys. mieszkań. 

Budowy trwają już także w innych maistach,  m.in. Katowicach, Wałbrzychu, Kępnie, Kępicach i Gdyni. 

Źródło: lex.pl, PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×