Tu jesteś:

Budują coraz drożej, czy wzrosną ceny mieszkań?

Nigdy wcześniej nie budowano tylu mieszkań co teraz. Drożeją surowce, brakuje pracowników, rosną ceny materiałów, a tym samym generalne wykonawstwo. W jaki sposób wpłynie to na rynek nieruchomości? Czy deweloperzy będą zmuszeni podnieść ceny?

- Kluczowym czynnikiem bardzo dobrych wyników sprzedaży są niskie stopy procentowe, które pod warunkiem dalszego wzrostu płac oraz stabilnej sytuacji politycznej w 2018 roku również powinny zaowocować dużą liczbą kredytów hipotecznych, a tym samym zawartych transakcji mieszkaniowych - twierdzi Marek Szmolke, prezes Grupy Deweloperskiej START. -  Jednak osiąganie rekordów sprzedaży może stać się trudniejsze- dodaje.

Rynek deweloperski przeżywa prawdziwy rozkwit. Tym samym rośnie zapotrzebowanie na materiały budowlane, które według raportu zamieszczonego przez Główny Urząd Statystyczny oraz opinii samych firm budowlanych, drożeją. Według analizy GUS, ceny produkcji budowlano-montażowej w październiku 2017 roku zwiększyły się o 0,3 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Zestawiając dane z października z rokiem ubiegłym, był to wzrost o 1 proc.

Natomiast raport sporządzony przez Grupę PSB pokazuje, że w okresie od stycznia do listopada 2017 roku w porównaniu do roku poprzedniego najbardziej zdrożały izolacje termiczne - o 7,8 proc., izolacje wodochronne o 4,3 proc., a dachy i rynny o 4 proc. Najmniejszy wzrost, bo o 0,6 proc. zanotowano w przypadku farb, drewna, ścian, stropów oraz kominów.

- Rzeczywiście ceny materiałów budowlanych rosną, ale raczej jest to powolny wzrost - zauważa prezes Grupy Deweloperskiej START. - Sytuacja ta nie odbija się na wszystkich firmach budowlanych. Niektórzy przygotowali się do tego poprzez stosowanie terminowych kontraktów lub wcześniejsze kupowanie potrzebnych grup materiałów. U nich podwyżki nie powinny mieć miejsca- dodaje.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×