Tu jesteś:

Warsaw Spire i spadkobiercy z roszczeniami

wizualizacja Warsaw Spire

Spadkobiercy byłych właścicieli zgłosili roszczenia do części działki, na której powstaje największy w Warszawie biurowiec. Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę kasacyjną Ghelamco Warsaw Spire w tej sprawie - podaje Rzeczpospolita.

Po upadłości Wojskowych Zakładów Graficznych w 2006 r. dwuhektarową działkę wraz z prawem użytkowania wieczystego kupiła Eastern Europe, spółka córka Ghelamco Warsaw Spire. Budowa wieżowca ruszyła w 2011 r. Jak czytamy w Rzeczpospolitej, roszczenia do części działki o powierzchni 1400 mkw. zgłosili jednak spadkobiercy byłych właścicieli, małżeństwa Szymańskich. Spór przeszedł już przez wszystkie etapy postępowania administracyjnego. Pierwsze decyzje ministra infrastruktury z lat 2008 - 2009 nie były korzystne dla spadkobierców, ale w 2009 r. uchylił je Wojewódzki Sąd Administracyjny. Minister rozpatrzył sprawę ponownie. Tym razem stwierdził, że orzeczenia o odmowie ustanowienia własności czasowej były nieważne. Inwestor, Ghelamco Warsaw Spire wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale ten właśnie ją oddalił. NSA stwierdził, że odmowa przyznania własności czasowej nieruchomości naruszyła przepisy o gruntach warszawskich.
Jak pisze Rzeczpospolita, Warszawa ma ogromny problem z roszczeniami - w ciągu ostatnich dwóch lat miasto wypłaciło ponad 415 mln zł odszkodowań, w sądach toczy się 8 tys. postępowań reprywatyzacyjnych. Wartość roszczeń może sięgać nawet 1,4 mld zł, a nieuregulowany stan prawnych nieruchomości nie nie zachęca kolejnych inwestorów.

Źródło: Rzeczpospolita

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×