Tu jesteś:

Ustawa o CPK już w Senacie

Ustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym jest już w Senacie. Ma ona stworzyć ramy organizacyjno-prawne dla budowy lotniska oraz towarzyszących mu inwestycji.

Ustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym jest już w Senacie. Projekt wpłynął do Sejmu 27 kwietnia. Jego pierwsze czytanie odbyło się 8 maja. Natomiast od 10 maja dnia została przyjęta przez sejmową większość. Dzień później została przekazana do Senatu. 

Jak deklarują jej projektodawcy, ma ona stworzyć ramy organizacyjno-prawne dla budowy lotniska oraz towarzyszących mu inwestycji.- Będziemy rozmawiać, przekonywać i wskazywać korzyści z budowy portu – powiedział wiceminister Mikołaj Wild. - Będziemy rozmawiać, przekonywać i wskazywać korzyści z budowy portu – powiedział wiceminister Mikołaj Wild. 

Lotnisko ma powstać w Stanisławowie w gminie Baranów koło Grodziska Mazowieckiego. Resort infrastruktury podkreśla, że budowa jest konieczna, ponieważ warszawskie lotnisko nie może pełnić funkcji dużego portu przesiadkowego. Wskazano, że jego przepustowość jest na wyczerpaniu, a ruch lotniczy w regionie dynamicznie rośnie. Dlatego powstała obawa, że Lotnisko Chopina w następnych latach nie będzie w stanie go obsłużyć.

Centralny Port Komunikacyjny ma być jednym z największych przesiadkowych portów lotniczych w Europie. Ustawa została 11 maja przekazana do Senatu. Skierowano ją do dwóch komisji: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Infrastruktury. 

Tymczasem władze Baranowa przygotowują się do przeprowadzenia lokalnego referendum. Mieszkańcy wypowiedzą się w sprawie budowy lotniska i planowanych w związku z tą inwestycją regulacjach prawnych. Na karcie znajdą się dwa pytania. Pierwsze dotyczące lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego na obszarze gminy Baranów. Natomiast w drugim mieszkańcy odpowiedzą, czy wyrażają zgodę na zaproponowane w ustawie warunki rozliczeń. 

Źródło: lex.pl

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×