Tu jesteś:
  • The City
  •  Rynek
  •  Prawo
  •  Sąd Najwyższy rozstrzygnie spór między AMW i Ghelamco, stawka to 16 ha przy lotnisku Okęcie

Sąd Najwyższy rozstrzygnie spór między AMW i Ghelamco, stawka to 16 ha przy lotnisku Okęcie

Agencja Mienia Wojskowego czeka na wyrok Sądu Najwyższego, który ostatecznie zdecyduje o tym, czy będzie mogła wystawić na sprzedaż 16-hektarową działkę przy lotnisku Okęcie – pisze Gazeta Wyborcza.

Chodzi o 16 ha gruntu przy ul. Żwirki i Wigury 2b, między ogródkami działkowymi a zjazdem z oddanego niedawno odcinka trasy NS. To bardzo atrakcyjny grunt, dobrze skomunikowany. W pobliżu jest lotnisko, wokół którego Państwowe Porty Lotnicze chcą budować dzielnicę biurową – docelowo aż 170 tys. mkw. biur. Przygotowania są we wstępnej fazie. Swój kompleks biurowy rozbudowuje w tym rejonie firma GTC, dziesięciohektarowy grunt z koncepcją zagospodarowania - też pod centrum biurowe - wystawiły na sprzedaż linie lotnicze LOT.

Agencja już raz, w 2004 r. przymierzała się do zagospodarowania tego terenu. Ówczesny dyrektor Zespołu Inicjatyw Gospodarczych AMW założył spółkę z firmą Ghelamco. Do spółki o nazwie Airport Village agencja wniosła 16 ha wycenionych wówczas na 38 mln zł, natomiast deweloper – nieco ponad 400 tys. zł. 99 proc. udziałów miała AMW, jednak grunt przeszedł już na własność spółki. Bardzo krytycznie oceniła tę transakcję NIK , która w 2006 r. zawiadomiła warszawską prokuraturę  możliwości popełnienia przestępstwa. Postępowanie jednak umorzono.

W międzyczasie powiązana z Ghelamco spółka BTC poszła do sądu z żądaniem, aby agencja odsprzedała jej swoje 99 proc. udziałów w spółce Airport Village. AMW zobowiązała się do tego w umowie z 2004 r. To dałoby deweloperowi pełną kontrolę nad 16-hektarowym gruntem. W 2011 r. sąd pierwszej instancji odrzucił żądanie, a rok później sąd apelacyjny podtrzymał ten wyrok. – Po zwycięstwie agencji w drugiej instancji firma BTC wniosła skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Monitorujemy dalszy rozwój tej sprawy. Spółka Airport Village nadal istnieje i zarządza nieruchomością – mówi Małgorzata Golińska, rzeczniczka AMW.

Więcej o sporze między Ghelamco a AMW

Źródło: Gazeta Wyborcza

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×