Tu jesteś:

Rząd chce zmienić WZ

MIB przygotował projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Warunki zabudowy będą wydawane tylko wtedy, jeśli nieruchomość graniczy bezpośrednio z co najmniej jedną działką już zabudowaną.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przygotowanym przez MIB, warunki zabudowy  będą wydawane tylko wtedy, jeśli nieruchomość graniczy bezpośrednio z co najmniej jedną działką już zabudowaną. To samo dotyczy działek graniczących z drogami, parkami, lasami czy nieużytkami.

Zmiany dotkną zarówno prywatnych inwestorów jak i duże firmy deweloperskie. One mogą stracić najwięcej, gdyż często już mają tereny, na których dotychczas mogły budować, a po wejściu w życie nowych przepisów pozostaną niewykorzystane.

Co więcej, już wydane WZ pozostaną ważne jedynie przez dwa lata. Po tym czasie wygasną i nie będzie można na ich podstawie uzyskać pozwolenia na budowę.

Resort budownictwa tłumaczy potrzebę zmian troską o ład przestrzenny. W jego opinii  WZ od początku miały być wydawane tylko dla terenów bezpośrednio sąsiadujących z działkami zabudowanymi. To z orzecznictwa sądów wynika liberalna interpretacja, która uznaje także dalej zabudowane działki za sąsiednie.

Branża deweloperska obawia się również ograniczenia do 2 lat ważności WZ, co w przypadku dużych projektów, realizowanych etapami przez  wiele lat, może je skutecznie zablokować. Spowoduje to znaczny wzrost ryzyka i kosztów takich inwestycji.

Szacuje się, że tylko 30 proc. powierzchni Polski jest pokryte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

Źródło: DGP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×