Tu jesteś:

Rekompensaty i wygaszanie roszczeń do nieruchomości

Rekompensaty 20 proc. i wygaszenie roszczeń do nieruchomości – przewiduje projekt ustawy reprywatyzacyjnej przygotowanej przez resort sprawiedliwości. Nie będzie już zwrotów w naturze.

Projekt ustawy reprywatyzacyjnej zakłada rekompensaty w gotówce do jednej piątej wartości nieruchomości w chwili nacjonalizacji. Zgodnie z nowymi przepisami - nie będzie już zwrotów w naturze. Ustawa ma dotyczyć nieruchomości w całym kraju, nie tylko w Warszawie.

Za prace nad nowymi przepisami odpowiedzialny będzie Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Wiceminister potwierdził, że projekt nie przewiduje zwrotu w naturze, tylko odszkodowanie. Działać ma tu mechanizm analogiczny do tego, jak w przypadku mienia zabużańskiego. Na złożenie roszczeń będzie przysługiwać rok, potem wszystkie roszczenia wygasają. Wypłaty odszkodowań będą możliwe do 20 proc. w gotówce, do 25 proc. w obligacjach albo 20 proc. w rozliczeniu ze skarbem państwa, gdy ktoś będzie zainteresowany kupnem nieruchomości od jednostki samorządu terytorialnego.

Projekt przewiduje też możliwość nadzwyczajnego wznowienia procedury - w razie wystąpienia  nieprawidłowości, jak to ma miejsce np. w stolicy czy Krakowie. Od 17 września 2016 r. obowiązuje tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna, dotycząca gruntów warszawskich. Zgodnie z jej zapisami można odmówić zwrotu m.in., gdy nieruchomość wykorzystywana jest na cele publiczne (np. szkoła), wartość nowo wybudowanego na gruncie budynku znacznie przekracza wartość nieruchomości, budynek był zniszczony po wojnie więcej niż w 66 proc.

Wypłaty rekompensat będą uzależnione od stanu budżetu państwa. Co roku Skarb Państwa, minister finansów będzie ogłaszał kwotę, która będzie przeznaczona na wypłatę odszkodowań reprywatyzacyjnych. Aby nie narażać budżetu państwa na zbyt wysokie wydatki, odszkodowania zostaną prawdopodobnie wypłacone w bonach reprywatyzacyjnych i obligacjach. Projektodawca chce rozłożyć koszty ponoszone przez państwo – które należy liczyć w miliardach złotych – na kilka lat.                                                                                                                                                

Źródło: bankier.pl, PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×