Tu jesteś:

Najważniejsza jest cena

Czy deweloperzy są skłonni kupować grunty, których sytuacja prawna nie jest jasna, pod zabudowę obiektów handlowych - nawet jeśli  lokalizacja jest doskonała? Czy interesują się wyłącznie ziemią, na której można szybko ruszyć z budową? 

Na pytania „The City” odpowiada pan Andrzej Dmowski – radca prawny w Kancelarii Russell Bedford Dmowski i Wspólnicy Kancelaria Adwokacka Spółka Komandytowa. 

Jak wskazuje praktyka - dla deweloperów decydująca jest cena działki. Nieuregulowana sytuacja prawna raczej nie odstraszy inwestora, jeśli działkę można nabyć w atrakcyjnej cenie. Zależy to przede wszystkim od strategii danego dewelopera, od skali oraz ilości aktualnie realizowanych  przez niego inwestycji. Oczywiście, najlepszym wyjściem jest jak najszybsze ukończenie inwestycji. Każda nieruchomość, zwłaszcza komercyjna, rodzi przecież koszty w postaci podatku od nieruchomości. Im dłużej trwa regulowanie sytuacji prawnej gruntu, tym wyższe są koszty ponoszone w związku z jego utrzymaniem. 

Mam tu na myśli m.in. wydatki na doprowadzenie nieruchomości do stanu, który pod względem prawnym nie będzie w przyszłości powodował wzrostu ryzyka, co może być zagrożeniem dla samej inwestycji, a także oczywiście - niekorzystne dla dewelopera. Na podjęcie decyzji co do zakupu danej działki jednak zawsze ostateczny wpływ będzie miała przede wszystkim cena skalkulowana w oparciu o bilans ewentualnych zysków i strat.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×