Tu jesteś:

MF zmniejszy podatek od nieruchomości komercyjnych?

Ministerstwo Finansów  chce złagodzić warunki nowego opodatkowania nieruchomości komercyjnych. Nie zamierza jednak rezygnować z wprowadzenia tego podatku.

MF nie rezygnuje z pomysłu wprowadzenia podatku od nieruchomości komercyjnych, ale potwierdza, że chce złagodzić jego warunki. W wyniku powszechnej krytyki pomysłu, nie tylko przez organizacje przedsiębiorców, ale także  inny ze strony resortów  - złagodziło swoje propozycje i trochę obniżyło wymagania . Minimalny podatek  od galerii handlowych oraz biurowców ma więc być  niższy niż pierwotnie zakładano i będzie płacony tylko od nadwyżki wartości nieruchomości powyżej 10 mln zł. Zamiast proponowanych wcześniej  0,042 proc. miesięcznie (czyli 0,5 proc. rocznie) trzeba będzie płacić  0,035 proc.  miesięcznie od wartości budynku ( 0,42 proc. rocznie).                         

Będą też inne zmiany w kontrowersyjnym projekcie uszczelniania poboru PIT, CIT i zryczałtowanego podatku od niektórych przychodów osób fizycznych. Przede wszystkim nie będzie opodatkowania CIT wszystkich firmowych darowizn. A limit dotyczący zaliczania do kosztów usług niematerialnych wzrośnie do 3 mln zł i nie obejmie wydatków na księgowość ani obsługę prawną.                                                                                                                            

MF nie wycofa się  jednak z najważniejszej zmiany – nadal chce pobierać minimalny podatek od budynków handlowo-usługowych oraz biurowych. Druga istotna zmiana ma polegać na tym, że podatek będzie pobierany tylko od nadwyżki wartości początkowej powyżej 10 mln zł, a nie od całej wartości budynku, gdy przekracza ona 10 mln zł. Nowego podatku  nie zapłacą właściciele budynków wykorzystywanych na potrzeby własne (np. na siedzibę firmy).                                                                 

Znacznie złagodzony ma być też inny kontrowersyjny pomysł ,dotyczący potrącania od przychodu wydatków na usługi niematerialne. Początkowo  resort zakładał, że nielimitowane będą tylko wydatki do 1,2 mln zł rocznie, a nadwyżka była objęta limitem w wysokości 5 proc. wartości zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację -5 proc. wskaźnika EBITDA. Po zmianie  nielimitowane będą wydatki do 3 mln zł , nie będzie już odniesienia do wskaźnika EBITDA. Zniknie  też ograniczenie dla usług niematerialnych i licencji, jeżeli są kupowane od podmiotów niepowiązanych. Restrykcja nie obejmie także profesjonalnych usług, np. księgowych, prawnych, rekrutacji pracowników, zarządzania personelem, ani kosztów ponoszonych w ramach podatkowych grup kapitałowych.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×