Tu jesteś:

Kolejne zmiany w podatkach

Anna Pleskowicz, Senior Manager, International Tax Services, EY

Transakcje na udziałach mogą stać się mniej efektywn ew związku z proponowanymi ograniczeniami dotyczącymi możliwości odliczenia odsetek w transakcjach typu debt push down.

Ministerstwo Finansów przedstawiło nową wersję projektu zmian do ustawy o podatkach dochodowych, wprowadzającą ograniczenia w zakresie możliwości odliczenia podatkowego odsetek w transakcjach wykupu lewarowanego i innych transakcjach wykorzystujących strategie typu "debt push down”. Jest to kolejna po wersji opublikowanej 26 września 2017 zmian aprojektu nowelizacji do ustawy o CIT , który zakłada wprowadzenie szeregu znaczących zmian do obecnie istniejących zasad opodatkowania osób prawnych w Polsce.

Projektowane dalsze zmiany wyłączają możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kosztów finansowania dłużnego w transakcjach zakupu udziałów w spółkach. Zgodnie z proponowanym brzmieniem przepisów, odsetki od tego typu długu nie będą mogły zostać odliczone od podstawy opodatkowania w zakresie, w jakim zmniejszają dochód generowany (i podlegający opodatkowaniu)przez nabyty podmiot.

Może to mieć wpływ na transakcje, w których po nabyciu udziałów następuje na przykład: połączenie spółki nabywającej z podmiotem nabytym, przekształcenie nabytego podmiotu w spółkę transparentną podatkowo lub też utworzenie podatkowej grupy kapitałowej.  

Proponowane w projekcie zmian ograniczenia będą dotyczyć dotyczy zarówno kosztów finansowania wewnątrzgrupowego, jak i finansowania bankowego.Nowelizacja miałaby wejść w życie 1 stycznia 2018 roku. Projekt nie przewiduje żadnego okresu przejściowego w stosunku do skutków transakcji, które miały miejsce w przeszłości.

Proponowane zmiany dodatkowo ograniczą alternatywne możliwości ustrukturyzowania transakcji dostępne dla inwestorów w celu złagodzenia potencjalnego ryzyka, ponieważ transakcje nabycia udziałów które są finansowane przy pomocy pożyczek (a jest to najczęstsza sytuacja w praktyce, jako że finansowanie nabycia udziałów tylko przy pomocy kapitału własnego jest bardzo rzadkie) będą w konsekwencji mniej efektywne podatkowo.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×