Tu jesteś:

Budownictwo w trzech resortach

Podpisana przez prezydenta RP nowelizacja ustawy o działach administracji rządowej zakłada, ze budownictwo znajdzie się w kompetencji trzech resortów.

Premier będzie nadzorował politykę mieszkaniową państwa, w tym program Mieszkanie Plus, a za estetykę przestrzeni publicznej będzie odpowiadał minister kultury i dziedzictwa narodowego. Natomiast dział "budownictwo" znalazł się w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. 

Taką zmianę zakłada podpisana 12 lutego 2018 r.  przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja Ustawy o działach administracji rządowej. 

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, nowela stanowi, że "sprawy dotyczące udziału w kształtowaniu estetyki przestrzeni publicznej w zakresie architektury, urbanistyki i planowania przestrzennego zostaną objęte zakresem działu kultura i ochrona dziedzictwa narodowego". Pozwoli to na intensyfikację działań w obszarze dbałości o estetykę przestrzeni publicznej, jako elementu polityki kulturalnej państwa, oraz będzie stanowić jeden z elementów szerszego celu, jakim jest ochrona krajobrazu.

Dotychczas estetyka przestrzeni publicznej nie była wymieniona w ustawie, co powodowało niejasności co do kompetencji ministrów w tej dziedzinie.

Nowa ustawa przyznaje premierowi sprawy koordynacji polityki mieszkaniowej państwa oraz kontroli jej realizacji, upoważniając go jednocześnie do modyfikowania budżetu w zakresie niezbędnym do jej wykonania.Ustawa wejdzie w życie po upływie siedmiu dni od dnia ogłoszenia.

Niezależnie od tych zmian, w ogłoszonym niedawno (23 stycznia b. roku) Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów znalazło się stwierdzenie, że minister inwestycji i rozwoju będzie odpowiedzialny za budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, a także za rozwój regionalny.

Źródło: lex.pl

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×