Tu jesteś:

Wielki Krajowy Program Kolejowy

W ramach Krajowego Programu Kolejowego, na remonty i odbudowę infrastruktury - dworców, torów, modernizacje lini i- rząd przeznacza 67 mld złotych.

Polska 25 lat temu  wieku temu  miała ok. 25 tys. km torów kolejowych, 30 lat temu to było 30 tys. km, a dziś to jest 19 tys. km linii kolejowych. 

- Przystępujemy do ogromnej fazy remontów szlaków kolejowych, na co przeznaczyliśmy 67 mld zł. To jest kwota bez precedensu. Odbudowa szlaków kolejowych zwiększy komfort życia, bezpieczeństwo i przyczyni się do rozwoju gospodarczego –  zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Obecnie trwa już modernizacja linii kolejowej Warszawa - Lublin która znacząco skróci czas podróży na tej trasie. Inwestycja ta pochłonie prawie 3 mld złotych. 

W samym Dęblinie jest remontowany dworzec kolejowy kosztem 145 mln zł. To zwiększy atrakcyjność Dęblina, okolic, i tej części województwa lubelskiego.Zgodnie z planem, na stacji Dęblin docelowo zostaną wybudowane trzy nowe perony, które zyskają funkcjonalne wiaty, ławki, zegary, oświetlenie i tablice informacyjne. 

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa - Dorohusk na odcinku Warszawa - Otwock Dęblin - Lublin, odcinek Pilawa - Dęblin w km 55.600 - 107.283 etap I” jest największym projektem w Krajowym Programie Kolejowym. Inwestycja jest współfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość całego projektu wynosi ponad 3,4 mld zł, z czego kwota dofinansowania unijnego POIiŚ wynosi ponad 2,9 mld złotych. 

Inwestycje w kolej zwiększą komfort i bezpieczeństwo podróżnych, a także przyczynią się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska.

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×