Tu jesteś:

UE inwestuje w Śląskie koleje

UE zainwestuje 66,3 mln euro w modernizację sieci kolejowej województwa śląskiego. Przewidziane na lata 2017-19 prace obejmują 60 km linii, 10 stacji i przystanków oraz 91 różnych obiektów inżynieryjnych.

UE zainwestuje 66,3 mln euro z Funduszu Spójności w modernizację sieci kolejowej na południu województwa śląskiego. Unowocześnione zostaną odcinki Chybie-Żory-Rybnik i Nędza-Turze.

W ocenie KE, projekt wspiera „czystą mobilność” w województwie śląskim, a dzięki ułatwieniom w transporcie towarów bezpośrednio przyczyni się do wzrostu gospodarczego w regionie. Inwestycja w lepsze połączenia kolejowe bezpośrednio przekłada się na wyniki lokalnej gospodarki

Rewitalizacja tych odcinków już trwa. Przewidziane na lata 2017-19 prace obejmują m.in. 60 km linii, 10 stacji i przystanków oraz 91 różnych obiektów inżynieryjnych.

To odcinki przebiegające m.in. na obszarze Rybnickiego Okręgu Węglowego, w znacznej części obsługujące ruch towarowy w tej części woj. śląskiego. To również istotny fragment południowej obwodnicy Katowickiego Węzła Kolejowego. W ruchu towarowym trasa jest również odciążeniem dla magistrali kolejowej E30 wschód-zachód (linia Wrocław-Katowice-Kraków-Rzeszów).

Środki unijne sfinansują modernizację torów na siedmiu różnych odcinkach oraz budowę 30 kładek i wiaduktów. Oddanie projektu do użytku planowane jest na lato 2019 r.

Początek rewitalizowanego połączenia to węzeł Chybie znajdujący się na głównej linii kolejowej Kraków/Katowice-Czechowice-Dziedzice-Zebrzydowice. Następnie trasa wiedzie na północ do stacji w Żorach, gdzie zmienia kierunek, prowadząc na zachód do węzła w Rybniku. Kolejna część połączenia to nadal prowadzący na zachód odcinek do dwukierunkowego połączenia z linią kolejową Chałupki-Racibórz-Kędzierzyn-Koźle w pobliżu miejscowości Nędza.

Połączenie to ma znaczenie przede wszystkim w ruchu towarowym. Spółka PKP PLK przekonuje, że inwestycja przyniesie korzyść w postaci wzrostu znaczenia kolei aglomeracyjnej na Śląsku.

Źródło: PAP Bruksela

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×