Tu jesteś:

Tauron wybrał wykonawcę inwestycji za 5,4 mld zł

Fot. Fotolia

Konsorcjum firm Rafako i Mostostal Warszawa wygrało przetarg na budowę bloku w Elektrowni Jaworzno III.

Zgodnie z harmonogramem, podpisanie kontraktu ma nastąpić w drugim kwartale 2013 r. Prace przy budowie jednostki o mocy 910 MW potrwają do 2018 r. Wartość kontraktu wynosi 4,4 mld zł netto (5,41 mld z VAT).
W październiku 2012 r. wpłynęły cztery oferty ostateczne złożone przez liderów  konsorcjów: China National Electric Engineering Co. Ltd, Rafako SA, Alstom Power Sp. z o.o. i SNC Lavalin Polska Sp. z o.o. Prace komisji przetargowej trwały trzy miesiące. Ostatecznie komisja zarekomendowała zarządowi spółki Tauron wybór oferty konsorcjum Rafako SA – Mostostal Warszawa SA za 5,41 mld złotych brutto. Jak podał Tauron, pozostałe oferty zostały odrzucone z uwagi na niespełnienie wymogów specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
Równolegle z przygotowywaniem przetargu trwało załatwianie formalności związanych z inwestycją. Tauron Wytwarzanie, w styczniu 2011 r., uzyskał decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, a w sierpniu 2011 r. Prezydent Jaworzna wydał decyzję o pozwoleniu na budowę bloku.
Sprawność wytwarzania energii elektrycznej w nowym bloku ma wiązać się z niższymi kosztami eksploatacyjnymi wynikającymi z mniejszego zużycia paliwa na jednostkę wytworzonej energii elektrycznej. Tauron zakłada również redukcję emisji CO2 o ponad 2 mln ton rocznie – w porównaniu do przygotowywanych do zastąpienia starych jednostek wytwórczych.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×