Tu jesteś:

Suwalska SSE: 10 nowych pozwoleń i deklarowane inwestycje za prawie 252 mln zł

10 zezwoleń na rozpoczęcie działalności wydała w 2013 roku Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna (SSSE). Firmy zobowiązały się, że zainwestują 251,8 mln zł i utworzą 355 nowych miejsc pracy – poinformowała w niedzielę PAP rzeczniczka SSSE Ewa Sokólska.

Skorygowała w ten sposób informacje podane przez SSSE w sobotę, które mówiły nie o 251,8 mln zł, a o 175 mln zł inwestycji.  – We wczorajszym komunikacie nie uwzględniliśmy dwóch inwestycji w podstrefie Białystok SSSE – powiedziała Sokólska w niedzielę PAP.

Suwalska SSE powstała 18 lat temu. Ma obecnie siedem podstref w trzech województwach: podlaskim (Suwałki, Grajewo, Białystok, a od miesiąca także Łomża), warmińsko-mazurskim (Ełk i Gołdap) i mazowieckim (Małkinia Górna). W ocenie prezesa tej strefy Roberta Żylińskiego miniony rok był dla SSSE rokiem dobrym. – Zrealizowaliśmy wszystkie założenia, które postawiliśmy sobie rok temu – powiedział Robert Żyliński.

SSSE wydała 7 zezwoleń dla polskich firm, zaś 3 dla przedsiębiorstw zagranicznych: z Danii, Holandii i Ukrainy. Z 10 wydanych zezwoleń 7 to reinwestycje, a 3 to nowe inwestycje. Strefa została powiększona o 32,9 ha gruntów oraz poszerzona o podstrefę w Łomży. Największą popularnością wśród inwestorów cieszył się Ełk, gdzie o zezwolenie wystąpiło czterech przedsiębiorców oraz Suwałki – trzech. Na prowadzenie działalności w Białymstoku zdecydowały się dwie firmy, jedna w Gołdapi.

Np. w Suwałkach 17 ha terenów przygotowanych pod inwestycje kupiła firma Padma 3.0, która deklaruje zainwestowanie co najmniej 53,4 mln zł. Powstaną tam hale i magazyny o powierzchni 11 ha. Pracę ma tu znaleźć początkowo ok. 300, a docelowo nawet tysiąc osób. Firma chce zainstalować linię technologiczną do produkcji artykułów z drzewa, płyt drewnopodobnych oraz plastiku. W drugim etapie zostanie wybudowane centrum logistyczne z linią do produkcji luster, półek meblowych, frontów meblowych, krzeseł i foteli. Odbiorcą będzie m.in. IKEA.

Obecnie działalność w SSSE prowadzą w sumie 74 firmy, które zatrudniają ponad 6 tys. osób. Wartość inwestycji przekroczyła 1,9 mld zł.

Jak poinformował Żyliński, spółka osiągnęła w 2013 roku dodatni wynik finansowy – 500 tys. zł, gdy w 2010 i 2011 roku notowała stratę. – W 2014 roku chcemy dalej poszerzać strefę o nowe tereny i skoncentrujemy się na budowie dróg. Naszym celem jest także pozyskanie przynajmniej 10 kolejnych inwestorów – dodał.

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×