Tu jesteś:

Strabag buduje w Centrum Cyklotronowym

Urządzenie Gantry w czasie montażu. Fot. Strabag

Firma Strabag wykona prace budowlane w ramach III etapu projektu pn. Budowa Narodowego Centrum Radioterapii Hydronowej - Centrum Cyklotronowe Bronowice w Krakowie. Wartość kontraktu to 14,5 mln zł.

Projekt realizowany jest przez Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk. Inwestycja ma na celu stworzenie obiektu przeznaczonego do nieinwazyjnego leczenia skomplikowanych nowotworów dzięki wykorzystaniu energii protonowej. Centrum będzie jednocześnie pełniło rolę ośrodka badawczego, w zakresie fizyki jądrowej, radiacyjnej, radiobiologii oraz inżynierii materiałowej. Będzie to pierwsza tego typu placówka w Polsce i w Europie Środkowej.

W ramach kolejnego już  kontraktu Strabag wybuduje budynek stanowiska Gantry 2 i połączy go z budynkiem Gantry 1 oraz budynkiem Centrum Cyklotronowego. Zakres prac obejmuje m.in. wykonanie wszystkich niezbędnych instalacji wewnętrznych, w tym instalacji sprężonego powietrza i gazów medycznych, wykonanie instalacji zewnętrznych, przebudowę stacji trafo oraz budowę infrastruktury zewnętrznej: dróg, placu, chodników oraz miejsc parkingowych. Prace budowlane będą realizowane przez 18 miesięcy, a ich zakończenie planowane jest we wrześniu 2015 r.

Strabag jest wykonawcą wszystkich trzech etapów prac budowlanych na terenie Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. W ramach I etapu, który zakończył się w grudniu 2012 r. wybudowano Centrum Cyklotronowe Bronowice. W „ciężkiej” części obiektu powstał specjalny korytarz do prowadzenia wiązki protonowej oraz hala, w której zainstalowany został cyklotron – 240 tonowe urządzenie przyspieszające protony do 100 tys. kilometrów na sekundę. Taka prędkość daje wiązce protonowej moc wnikania do 32 cm w głąb ciała i niszczenia komórek nowotworowych bez uszczerbku dla pozostałych zdrowych komórek. Niespotykanej grubości są ściany (do 5,5 m) i stropy (do 4,2 m) „ciężkiej” części obiektu pełniące funkcję ochrony radiologicznej. Ponadto w budynku powstało laboratorium z pomieszczeniami badawczymi i gabinetami lekarskimi.

Od lipca 2012 r. jest realizowany II etap inwestycji – stanowisko Gantry 1. Obecnie trwają prace przy budowie  obiektu składającego się z dwóch części: „ciężkiej”, czyli bunkra z halą stanowiska Gantry 1 i korytarzem prowadzenia wiązki protonowej oraz części medycznej z pomieszczeniami biurowymi i technicznymi. Gantry jest ramieniem cyklotronu, urządzeniem, które pozwala na kierowanie rozpędzonych w cyklotronie protonów do miejsc docelowych z dokładnością do dziesiątych części milimetra oraz sterowanie ich zakresem. Wszystkie prace budowlane etapu II mają zostać ukończone na przełomie kwietnia i maja 2014 r.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×