Tu jesteś:

Start A2 na wschód

Rozpoczyna się budowa A2 w kierunku Mińska Mazowieckiego. Wykonawcą jest firma POLAQUA, która zrealizuje kontrakty do czerwca 2020 roku za ponad 502 mln złotych.

Autostrada A2 docelowo będzie miała długość 651 km i połączy zachodnią i wschodnią granicę kraju, przebiegając przez Poznań, Łódź, Warszawę, Siedlce i Białą Podlaską. Autostrada wyposażona zostanie w niezbędne urządzenia ochrony środowiska, takie jak ekrany akustyczne, przejścia dla zwierząt i płazów oraz zbiorniki retencyjne.

- Autostrada A2 docelowo połączy zachodnią i wschodnią granicę naszego kraju. Inaugurujemy budowę autostrady A2 na wschód od Warszawy. Za 2 lata pojedziemy ekspresową Południową Obwodnicą Warszawy i dalej autostradą w kierunku Mińska Mazowieckiego - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz.

Realizacja A2 na tym odcinku podzielona została na dwa zadania: od węzła Lubelska do Konik o długości 5,6 km a następnie od węzła Konik do początku obwodnicy Mińska Mazowieckiego o długości 9 km.

Umowy na realizację obu zadań w systemie „projektuj i buduj” zostały zawarte w lipcu 2017 roku Wykonawca, firma POLAQUA, zrealizuje kontrakty do czerwca 2020 r. za łączną kwotę 502,5 mln złotych. Powstaną tu drogi obsługujące ruch lokalny, wybudowane zostanie Miejsce Obsługi Podróżnych (MOP) oraz Obwód Utrzymania Autostrady (OUA). Nadzór inwestorski prowadzi konsorcjum firm Drogowa Trasa Średnicowa z Katowic oraz MP Mosty z Krakowa.

Trwają już też przygotowania do realizacji autostrady A2 na odcinku od obwodnicy Mińska Mazowieckiego do granicy z Białorusią, którego łączna długość to ok. 133 km.

Zakończenie prac nad koncepcją programową dla A2 obwodnicy Mińsk Mazowiecki - Siedlce (37,5 km) jest planowane w lutym 2019 r. Realizacja autostrady w systemie „projektuj i buduj” jest przewidziana na lata 2020-2023, łączny koszt prac to ok. 1,7 mld złotych.

Także dla odcinka Siedlce - Biała Podlaska (63,5 km) podpisano już umowę na koncepcję programową, ma być ona gotowa we wrześniu 2019 roku. Realizacja zadania w systemie jest przewidziana na lata 2021-2024, natomiast koszt tego odcinka jest szacowany na ok. 3 mld złotych.

GDDKiA ogłosiła 30 sierpnia 2018 r. przetarg na opracowanie koncepcji programowej dla ostatniego brakującego odcinka A2 od Białej Podlaskiej do granicy państwa (32 km). Łączny koszt realizacji tego zadania to ok. 1,5 mld złotych.

Autostrada A2 docelowo będzie miała długość 651 km i połączy zachodnią i wschodnią granicę kraju, przebiegając przez Poznań, Łódź, Warszawę, Siedlce i Białą Podlaską.

Źródło: MI, PAP Biznes

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×