Tu jesteś:

Sprawniejsza komunikacja kolejowa w Warszawie?

PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały umowę za 27,6 mln zł na wykonanie dokumentacji projektu modernizacji warszawskiej linii średnicowej. 

Modernizacja warszawskiej linii średnicowej wpisuje się w projekty Krajowego Programu Kolejowego zwieszającego możliwości kolei w aglomeracjach. Efektem prac będzie sprawniejsza komunikacja w stolicy i ułatwienia w kursowaniu pociągów dalekobieżnych. W ramach inwestycji zostaną wybudowane nowoczesne przystanki Warszawa Ochota, Warszawa Śródmieście, Warszawa Powiśle. Zmodernizowana zostanie stacja Warszawa Wschodnia. Zmodernizowane będą tory dalekobieżne i podmiejskie oraz most nad Wisłą i obiekty na linii od Warszawy Zachodniej do Warszawy Wschodniej. 

Dzięki realizacji Krajowego Programu Kolejowego zwiększą się możliwości i komfort podróży koleją oraz powstaną lepsze warunki do przewozu towarów. Jednym z najważniejszych celów programu jest poprawa kolejowego transportu w aglomeracjach. 

- Przebudowa linii średnicowej jest niezbędna dla usprawnienia transportu kolejowego w Warszawie i na sieci kolejowej. Prace między Warszawą Wschodnią a Warszawą Zachodnią poprzedzone są projektami już realizowanymi przez PKP Polskie Linie Kolejowe – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP PLK. 

W ciągu 26 miesięcy od podpisania umowy powstanie kompletna dokumentacja wraz z decyzjami środowiskowymi oraz analizami potrzebnymi do ogłoszenia przetargu na roboty budowlane i projekt wykonawczy. Do realizacji zostanie wybrany jeden wariant. Opracowana będzie koncepcja programowo przestrzenna, projekty budowlane oraz program funkcjonalno-użytkowy. 

To jedno z najważniejszych kolejowych zadań w stolicy będzie realizowane z wykorzystaniem środków unijnych. Rozpoczęcie przebudowy planowane jest w 2020 roku.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×