Tu jesteś:

SSE: 85 mld zł na inwestycje

Wartość inwestycji w Specjalnych Strefach Ekonomicznych wyniosła w ubiegłym roku 85 mld zł. Rosną również nakłady na infrastrukturę, a całkowity obszar stref powiększył się o blisko 784 ha – wynika z informacji podanych przez resort gospodarki.

Wartość inwestycji w SSE osiągnęła w 2012 r. 85,8 mld zł i była wyższa o ok. 6,2 mld zł (7,7 proc.) w stosunku do poprzedniego roku. Zainwestowany w SSE kapitał w ponad 74 proc. pochodził z sześciu krajów: Polski, Niemiec, USA, Holandii, Włoch i Japonii. Największy udział w łącznej wartości inwestycji miały firmy z branży motoryzacyjnej (25,6 proc.) oraz producenci wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (10,1 proc.).
Wydatki na budowę infrastruktury na obszarze SSE wyniosły w 2012 r. 369,3 mln zł. Nakłady spółek zarządzających strefami stanowiły blisko 31 proc. tej kwoty, pozostałe wydatki sfinansowały m.in.  gminy i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. W 2012 r. wszystkie spółki zarządzające SSE osiągnęły dodatni wynik finansowy.
Liczba miejsc pracy w SSE zwiększyła się w ubiegłym roku o 6,8 tys., a łączny obszar specjalnych stref ekonomicznych wzrósł o blisko 784 ha.

W Polsce funkcjonuje czternaście specjalnych stref ekonomicznych. Do 31 grudnia 2012 r. obejmowały one tereny zlokalizowane w 146 miastach i 210 gminach o łącznej powierzchni 15,8 tys. ha. Według obowiązujących przepisów strefy będą funkcjonować do końca 2020 r.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×