Tu jesteś:

Rusza modernizacja Kanału Gliwickiego

Podpisaniem umowy między Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Gliwicach a Skanska rozpoczęła się modernizacja śluz Kanału Gliwickiego, położonych po opolskiej stronie drogi wodnej. Realizację zadania w ramach projektu pn. "Modernizacja śluz odrzańskich na Kanale Gliwickim, na odcinku w zarządzie RZGW Gliwice - przystosowanie do III klasy drogi wodnej - etap II" zarządca Kanału Gliwickiego powierzył firmie Skanska. 

Wartość prac remontowych na śluzach Sławięcice i Nowa Wieś, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to blisko 60,3 mln zł. 

Za sprawą szeroko zakrojonego remontu obu obiektów odzyskają one dawną świetną, zaś administrator i wodniacy uzyskają pewność co do sprawności i niezawodności śluz, które dotychczas przechodziły jedynie doraźne remonty i bieżącą konserwację. Stan śluz w ciągu minionych bez mała 80 lat intensywnej eksploatacji sukcesywnie się pogarszał. Decyzja o przeprowadzeniu prac modernizacyjnych była koniecznością, by utrzymać drogę wodną w należytej sprawności. 

Śluzy Sławięcice i Nowa Wieś są dwukomorowymi obiektami bliźniaczymi o 71,4 m długości, 12 m szerokości i spadzie 6,25 m (6,20 spad na śluzie Sławięcice). 

W ramach prac modernizacyjnych wykonawca przebuduje i wyremontuje odcinki awanportów, komór śluzy oraz zajmie się rekonstrukcją betonów głów dolnych i górnych wraz z dnem śluz. Wykona również remont części podziemnej i nadziemnej budynku sterowni oraz maszynowni zlokalizowanych na głowach śluzy. Uruchomione zostaną kanały obiegowe, zaś w awanportach dolnych powstaną pomosty, umożliwiające załogom zejście na ląd.

Źródło: Skanska

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×