Tu jesteś:

Rusza budowa Dworca Zachodniego

Wizualizacja Dworca Zachodniego (materiały inwestora)

Przy Dworcu Zachodnim podróżni zaczęli chodzić tymczasowym tunelem z kontenerów. To wyraźny znak, że wkrótce zacznie się tam budowa nowej stacji kolejowej od strony Al. Jerozolimskich - informuje serwis gazeta.pl.

Bardzo długi tunel dla pieszych przy Dworcu Zachodnim wyróżnia ten oblegany przez setki podróżnych punkt przesiadkowy. Od niewielkiego budynku z kasami PKP od strony Woli do przystanku autobusowego w stronę centrum ma aż 400 metrów długości. Tunel został właśnie zamknięty na długości ok. 50 metrów. Pasażerowie, spieszący się na pociąg, muszą korzystać w tym miejscu z zastępczego kontenerowego korytarza. Jest w nim jednak czysto i jasno.

Zamknięty odcinek korytarza będzie teraz remontowany. To przygotowania do budowy tuż obok niedużego, podziemnego dworca kolejowego z kilkoma kasami i niedużą poczekalnią. Wzniesie go słowacka firma HB Reavis, która obok, na gruncie PKP, ma postawić dwa wielkie biurowce. - Pozwolenie na budowę dworca zostało już wydane. Wkrótce uprawomocni się i będzie można zacząć prace - mówi Jarosław Bator, dyrektor zarządzający pionem nieruchomości w PKP. Podziemny dworzec powinien być gotowy na przełomie 2015 i 2016 r.

O wiele większe zmiany szykują się na torach i peronach Zachodniego. Kolej planuje tam ogromną przebudowę, która m.in. przystosuje dworzec do potrzeb niepełnosprawnych. Remontowany będzie tunel pod torami, tory i systemy sterowania ruchem. Remont torów i peronów na Zachodnim będzie częścią przebudowy linii średnicowej aż do Dworca Wschodniego, która ma być przeprowadzona do 2020 r.

Nieznany jest jednak los części autobusowej Zachodniego, która wygląda fatalnie. Zarządza nią firma PKS Polonus. Ministerstwo Skarbu próbowało sprzedać ją wraz z dworcem i pobliską bazą, ale nie udało się.

Źródło: gazeta.pl

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×