Tu jesteś:

Prawie 600 milionów dla Kolei Mazowieckich

Koleje Mazowieckie inwestują w nowe pociągi. Spółka dostała w 580 milionów złotych z UE na zakup 55 nowych pociągów. Pierwsze z nich wyjadą na trasy w województwie mazowieckim za dwa lata. 

Koleje Mazowieckie Sp. z o.o. podpisały z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowy o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej czterech projektów. Ich łączna wartość to ponad 1,4 miliarda złotych. Unia dołoży 580 milionów złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko. 

Kontrakty zakładają, że za dwa lata na tory wyjedzie 12 nowych pociągów kursujących na Mazowszu, za trzy lata – kolejne 12, a za cztery lata – aż 31 nowych pociągów. Oprócz samego zakupu przedsięwzięcie obejmuje także szkolenia pracowników dotyczące obsługi nowych pojazdów.  

Formalnie inwestycja została podzielona na 4 oddzielne projekty, każdy dla innej trasy:  Sochaczew – Warszawa – Celestynów,  Skierniewice – Warszawa – Mińsk Mazowiecki, Warszawa – Wołomin Słoneczna, Warszawa – Zielonka,  Góra Kalwaria – Czachówek – Warszawa – Modlin.  

Umowy Kolei Mazowieckich dotyczą 4 z 11 inwestycji w modernizację i zakup pociągów dla przewoźników kolejowych, które dostały dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko. Na początku kwietnia zostały zawarte dwie umowy dla PKP Intercity i Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie. Do podpisania zostały jeszcze umowy na projekty Kolei Wielkopolskich, Kolei Dolnośląskich, SKM Trójmiasto i Podkarpackiej Kolei Metropolitalnej. Wartość tych 11 przedsięwzięć to 4 miliardy złotych, a dofinansowania unijnego 1,6 miliarda złotych.  

Źródło: MI

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×