Tu jesteś:

Powstanie Centralny Port Komunikacyjny

Program inwestycji, dotyczący budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i jego lokalizacji, zostanie ogłoszony w ostatnim tygodniu września.

Decyzję co do lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego zostanie podana pod koniec września. Jednym z  podstawowych założeń tego programu jest integracja Warszawy i Łodzi. Wcześniej koncepcję Portu  musi zatwierdzić rząd.

Równolegle trwają prace nad specustawą, która ma przyspieszyć inwestycje związane z budową CPK. Jednak aby proces inwestycyjny przebiegał bez zakłóceń, ustawa powinna wejść do końca roku. Budowa CPK jest konieczna m.in. z powodu problemów z przepustowością na warszawskim Lotnisku Chopina, które według prognoz nasilą się w latach 2019 i 2020 roku. Do tego celu wykorzystane zostaną min. już wykonane  wcześniej analizy ekonomiczne, zwłaszcza że ten rynek rozwija się bardzo szybko. Decyzja o budowie nowego lotniska stała się więc konieczna.

Ale  budowa CPK jest związana nie tylko z transportem lotniczym, ale także kolejowym, co wiąże się z istotnymi zmianami w ramach tego  sektora. Według wicepremiera Mateusza Morawieckiego, projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego jest kluczową decyzją infrastrukturalną w najbliższych 10 latach".  Inwestycja może kosztować nawet ponad 30 mld zł.

Jednym z argumentów przemawiających za budową CPK jest fakt, że możliwości  przepustowe warszawskiego Lotniska Chopina - największego  w kraju, obsługującego ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce –są już niemal wyczerpane. Stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków - ma to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy br.  obsłużył  o 24 proc. pasażerów więcej niż w analogicznym okresie 2016. Eksperci twierdzą, że przepustowość Lotniska Chopina to 20 mln osób rocznie.

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że polskie porty lotnicze w ubiegłym roku obsłużyły blisko 34 mln pasażerów - o 12 proc. więcej niż w 2015 r. Według prognoz, w roku 2030 będzie to 60 mln podróżnych.

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×