Tu jesteś:

Pierwszy pasywny budynek w Polsce już otwarty

Hala sportowa w Słomnikach

Hala sportowa w Słomnikach

Hala sportowa w Słomnikach jest pierwszym w Polsce obiektem pasywnym. Budynek powstał na potrzeby Uniwersytetu Rolniczego z Krakowa.

Bryły pasywne to obiekty, których zapotrzebowanie na energię zostało zredukowane do minimum. Budynki pasywne charakteryzuje prostota, brak ozdobników w postaci np. wykuszowych okien, co pozwala na maksymalne zminimalizowanie zużycia energii. Zielona hala sportowa w Słomnikach to jeden z najbardziej energooszczędnych obiektów tego typu w Europie. Dzięki zastosowanym technologiom do ogrzania liczącego 1800 mkw. kompleksu wystarczy 15 kWh/mkw. rocznie, czyli 1,5 metra sześciennego. gazu na 1 mkw. W tradycyjnym budownictwie potrzeba 12-15 metra sześciennego tego surowca. Szacuje się, że wykorzystane nowoczesne rozwiązania architektoniczne pozwolą na oszczędności rzędu nawet 50 tys. zł rocznie.   

Jak podaje portal archirama.pl bryła hali sportowej w Słomnikach jest pierwszym budynkiem w Polsce, który otrzymał certyfikat jakości Passivhaus Institut. Tym samym hala stała się wizytówką ogólnopolskiej kampanii społecznej „Innowacyjna Polska 2010-2020, wysoko-energooszczędne budynki pasywne w polskich gminach i miastach”. Projekt obiektu powstał w pracowni Architektura Pasywna z Krakowa.

Źródło: Archirama

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×