Tu jesteś:

Nowy trend na rynku nieruchomości w kurortach turystycznych

Apartamenty Szafarnia, Gdańsk.

Inwestowanie w rynek nieruchomości miało do tej pory najczęściej charakter transakcji kupna-sprzedaży. Najnowszy trend, który ukształtował się w największych kurortach turystycznych Polski, polega na przekazywaniu nowo zakupionych apartamentów firmom specjalizującym się w zarządzaniu i wynajmowaniu lokali.

Rata kredytu niższa niż przychód z wynajmu

Najczęściej praktykowanym rozwiązaniem jest przekazanie nowego mieszkania firmie wynajmującej apartamenty. Z reguły biura dewelopera, który jest wykonawcą osiedla i firmy oferującej lokale pod wynajem są zlokalizowane blisko siebie. Nie przez przypadek. Potencjalny klient jest od razu informowany o możliwości przeznaczenia zakupionego apartamentu na atrakcyjnych warunkach. Okazuje się, że rata kredytu na mieszkanie jest niższa niż przychód, który uzyskiwany jest z wynajmowania lokalu, w charakterze krótkoterminowym. Osoby, głównie rodziny z dziećmi, które korzystają z apartamentu, płacą kilkaset złotych za jeden dzień pobytu, co w skali miesiąca może dać przychód nawet pięciocyfrowy. Ponadto zainwestowanie w nieruchomość, która przynosi stały dochód, może być sposobem na zabezpieczenie pieniędzy spoczywających w banku. Segment rynku mieszkaniowego jest obecnie stabilny, a wartość lokalu znacznie wzrośnie po jego kompleksowym wyposażeniu w meble i sprzęt RTV/AGD.

- W ostatnim okresie zanotowaliśmy zdecydowany wzrost zainteresowania kupnem mieszkań przeznaczonych pod wynajem. Najczęściej poszukiwane są apartamenty dwu, lub trzypokojowe, o powierzchni do 60 mkw. O wyborze takiego lokalu decyduje zazwyczaj korzystna turystycznie okolica, ponieważ docelowo apartamenty wynajmują zazwyczaj turyści – rodziny z dziećmi lub biznesmeni – tłumaczy Łukasz Szapiel, Manager Sprzedaży gdańskiej inwestycji Szafarnia.

Dodatkowe korzyści dla właściciela

Z punktu widzenia osoby, która zamierza zainwestować w apartament i oddać go pod wynajem zewnętrznej firmie, takie rozwiązanie jest o wiele bardziej komfortowe. Po pierwsze, właściciel nie musi zajmować się sprzątaniem mieszkania po każdorazowym pobycie gości. Zewnętrzna firma zajmuje się również opieką nad lokalem, organizuje i nadzoruje wszelkie prace remontowe, pozostając w stałym kontakcie z właścicielem. Ponadto, wyspecjalizowana firma skuteczniej dotrze do klienta, poprzez ugruntowaną pozycję na rynku turystycznym oraz wypracowane kanały promocyjne. Dodatkowo, umowa gwarantuje stałe wynagrodzenie za możliwość korzystania z lokalu, a odpowiednie klauzule pozwalają na zwiększenie zapłaty w przypadku osiągnięcia przychodu większego, niż pierwotnie zakładany. Korzystny jest również fakt, iż właściciel apartamentu może wprowadzić się do niego na okres wskazany w umowie. Pozwala to na wykorzystanie mieszkania do własnych celów wypoczynkowych, bez konieczności płacenia za noclegi w przypadku tradycyjnej podróży wakacyjnej.

Czy Polacy podążą za trendem?

Jak wynika z danych rynkowych coraz więcej osób decyduje się na zainwestowanie oszczędności w nieruchomość pod wynajem. Takie rozwiązanie pozwala pieniądzom pracować i przynosi dochód równy, a często nawet wyższy od procentów z lokaty bankowej. Ponadto, posiadanie nieruchomości, której zakup był przez pewien okres rekompensowany z wynajmu, może okazać się korzystne w przypadku sprzedaży apartamentu w przyszłości. Niewykluczone, że taki sposób inwestowania w nieruchomości stanie się na polskim rynku standardem.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×