Tu jesteś:

Nowe polsko-słowackie projekty infrastrukturalne

Polska i Słowacja podpisały umowę o połączeniu drogi ekspresowej S19 z drogą ekspresową R4, części Via Carpatia i umowę o budowie drogowego mostu na granicy państwowej. 

Polska i Słowacja podpisały dwie umowy zacieśniające współpracę dwustronną: umowę o miejscu połączenia drogi ekspresowej S19 z drogą ekspresową R4 w rejonie miejscowości Barwinek i Vyšný Komárnik (element Via Carpatia), a także umowę o budowie drogowego mostu granicznego na granicy państwowej. 

Umowy podpisano podczas spotkania ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z Arpadem Ersekiem, ministrem transportu i budownictwa Republiki Słowackiej. 

- Polska i Słowacja ściśle współpracują przy modernizacji infrastruktury wspólnych połączeń transgranicznych. Celem naszych działań jest utworzenie dogodnej i konkurencyjnej oferty przewozowej, zarówno w transporcie drogowym, jak i na kolei. Istotne znaczenie w tym procesie mają: korytarz Bałtyk – Adriatyk, szlak Via Carpatia oraz transgraniczne połączenia kolejowe przez Zwardoń, Muszynę i Łupków. Skupiamy się również na innych inwestycjach, o czym świadczą podpisane dziś umowy – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. 

Umowa o budowie mostu granicznego w ciągu drogi E77 między Chyżnem a Trsteną usprawni mobilność na jednym z najważniejszych przejść ze Słowacją. Nowy most zastąpi obecnie funkcjonujący, a jego ukończenie zaplanowano na 2021 r. 

Minister poinformował o postępie prac związanych z polsko-słowackim połączeniem drogowym S1-D3, który jest jednym z części korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk, m.in. o projekcie budowy obejścia Węgierskiej Górki i planowanym powstaniu drugiej jezdni dla odcinka S1 Pyrzowice-Podwarpie. 

Polska analizuje  także możliwość budowy linii kolei dużych prędkości w regionie Europy Centralnej, w tym łączących Polskę, Słowację, Czechy i Węgry. Dotyczą one koncepcji połączenia Grupy Wyszehradzkiej siecią szybkiej kolei, która będzie stanowiła uzupełnienie dla rozbudowywanych obecnie międzypaństwowych połączeń drogowych.

Źródło: MI

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×