Tu jesteś:

NIK o turystyce w regionach

Dzięki funduszom z Unijnym w Małopolskim, Podkarpackim i Śląskim wdrożono niemal tysiąc projektów dotyczących wsparcia turystyki - podała NIK. Na inwestycje wydano ponad 3,5 mld złotych. 

Dzięki funduszom  z Unijnych programów na lata 2007-2013 udało się zrealizować w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim prawie tysiąc projektów dotyczących wsparcia turystyki - podała Najwyższa Izba Kontroli. 

Na inwestycje wydano ponad 3,5 mld zł, z czego połowa tej kwoty pochodziła z dofinansowania środkami unijnymi. 

Jak wynika z badania NIK, dzięki wsparciu z UE udało się m.in. wyremontować obiekty zabytkowe i muzealne, a także zbudować nowe szlaki i trasy turystyczne na obszarze województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. 

Z kolei inwestycje hotelarskie zwiększyły dostępność bazy noclegowej, a postawione hale, baseny czy boiska poprawiły ofertę sportowo-rekreacyjną tych regionów. Łącznie udało się zrealizować 975 projektów. 

NIK sprawdziła 19 projektów - 13 w ramach trzech regionalnych programów operacyjnych oraz 6 w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka. 

Izba podkreśla, że w trzech objętych kontrolą w latach 2007-2016 województwach nastąpiła duża poprawa wskaźników dotyczących turystyki. Z danych przedstawionych przez GUS wynika bowiem, że wyraźnie wzrosła ilość turystów odwiedzających powyższe regiony - w Małopolsce o 55,4 proc., na Śląsku o 45,8 proc., a na Podkarpaciu aż o 82,9 proc. Zanotowano również spory przyrost miejsc noclegowych we tych regionach - łącznie powstało ich około 55 tys.

Mimo ogólnej pozytywnej oceny w zakresie realizacji inwestycji wspierających turystykę, NIK apeluje o zintensyfikowanie działań dla większego wykorzystania potencjału dofinansowanych projektów. 

Źródło: NIK

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×