Tu jesteś:

Mostostal Zabrze: w czerwcu nowy dach nad Stadionem Śląskim

Do końca czerwca Mostostal Zabrze, generalny wykonawca Stadionu Śląskiego w Chorzowie, ma czas na zadaszenie obiektu. Zarząd Mostostalu podpisał właśnie aneks do umowy z Urzędem Marszałkowskim – poinformowała spółka w komunikacie giełdowym.

Obustronny aneks do umowy "Zadaszenie widowni oraz niezbędna infrastruktura techniczna Stadionu Śląskiego w Chorzowie" wydłuża czas realizacji zadania do 30 czerwca.
Jak informował w marcu Dziennik Zachodni, budowa zadaszenia stadionu może kosztować jeszcze ponad 128 mln zł. Wartość inwestycji jest szacowana na ok. 465 mln zł, w tym 110 mln zł dotacji z Ministerstwa Sportu.  
Prace przy przebudowie Stadionu Śląskiego w Chorzowie wstrzymano w 2011 r., kiedy w trakcie podnoszenia linowej konstrukcji dachu pękły dwa uchwyty, łączące liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem (tzw. krokodyle). Ekspertyza zamówiona przez Urząd Marszałkowski w Instytucie Techniki Budowlanej wskazała, że przyczyną były błędy w wykonaniu uchwytów oraz nierównomierne podnoszenie konstrukcji  uchybienia montażowe. Kontynuowanie prac nad zadaszeniem obiektu, już według nowego projektu, było najtańszą z opcji do wyboru.
W marcu Marek Sachs, dyrektor biura ds. modernizacji Stadionu Śląskiego UM, przedstawiał różne warianty finansowe. Wynikało z nich, że przerwanie inwestycji kosztowałoby ponad 180 mln zł (rozbiórka, zabezpieczenie terenu i zwrot dotacji). Kontynuacja budowy w wariancie bez dachu wyniosłoby natomiast ponad 218 mln zł (demontaż istniejących elementów, projekt zamienny oraz zmiana rozmieszczenia telebimów i oświetlenia).

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×