Tu jesteś:

Modernizacja linii kolejowej Chabówka – Zakopane

Lepszą podroż z Krakowa do stolicy Tatr zapewni modernizacja linii kolejowej Chabówka – Zakopane. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę za 330 mln zł netto. W Chabówce będzie dodatkowy przystanek, a na trasie 12 bardziej komfortowych stacji i przystanków. Efektem wymiany torów, przebudowy wiaduktów, mostów i przejazdów kolejowo-drogowych, będą szybsze i bezpieczniejsze podróże. 

W ramach inwestycji, PLK wybudują dodatkowy przystanek w Chabówce. Na 12 stacjach i przystankach przebudowa peronów zwiększy komfort podróżowania. Podróżni, zyskają lepsze warunki na stacjach: Raba Wyżna, Sieniawa, Lasek, Szaflary, Biały Dunajec, Nowy Targ, Poronin, Zakopane. Z lepszych możliwości obsługi skorzystają także na przystankach: Chabówka, Rokiciny Podhalańskie, Pyzówka, Szaflary Wieś. Nowy przystanek i modernizowane obiekty będą lepiej oznakowane i dostosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Perony będą wyposażone w wiaty, ławki, oświetlenie, system informacji pasażerskiej. Podróżnym w Nowym Targu przebudowa kładki dla pieszych zapewni wygodniejsze i bezpieczniejsze dojście do pociągów.

Na linii Chabówka – Zakopane będzie wymiana 44 km torów, przebudowa ponad 100 obiektów, w tym 18 mostów i 5 wiaduktów (Chabówka, Klikuszowa, Bańska Niżna, Zakopane). Efektem będzie szybsza i bezpieczniejsza jazda pociągów oraz sprawniejsza komunikacja drogowa w obszarze wiaduktów. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa ruchu kolejowego oraz samochodowego i pieszego dzięki pracom na przejazdach kolejowo-drogowych. Na 23 skrzyżowaniach drogi z torami zamontowane będą dodatkowe urządzenia zabezpieczające, m.in. w Chabówce, Rokicinach Podhalańskich, Rabie Wyżnej, Sieniawie, Lasku, Nowym Targu, Szaflarach, Zakopanem.  

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę – w trybie projektuj i buduj  - "Prace na odcinku linii kolejowej nr 99 Chabówka – Zakopane wraz z budową łącznicy w Chabówce w ciągu linii kolejowych nr 98 Sucha Beskidzka – Chabówka i nr 99 Chabówka - Zakopane". Wartość umowy to 330 095 342 zł netto. Wykonawca - ZUE S.A. Realizacja prac planowana jest na 42 miesiące w latach 2018 – 2021. Finasowanie ze środków budżetowych.

Źródło: PKP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×