Tu jesteś:

Modernizacja linii Budapeszt-Belgrad do 2023

Węgry zmodernizują do 2023 roku linię kolejową łączącą Budapeszt z Belgradem. Inwestycja zostanie w większości sfinansowana z chińskiego kredytu. 

Węgry zamierzają do 2023 roku zmodernizować linię kolejową łączącą Budapeszt z Belgradem. Inwestycja zostanie w większości sfinansowana z chińskiego kredytu.

- Dzięki modernizacji pociągi będą mogły jeździć tą trasą z prędkością 160 km na godzinę, a czas podróży ze stolicy Węgier do stolicy Serbii skróci się z 8 godzin do 3,5 godziny - powiedział Zoltan Pafferi, prezes Chińsko-Węgierskiej Kolejowej Spółki z o.o. Non-profit.

Zgodnie z międzynarodowym porozumieniem 85 proc. kosztów inwestycji zostanie sfinansowanych z kredytu chińskiego Exim Banku, zaś pozostałe 15 proc. będzie pochodzić ze źródeł krajowych.

Z. Pafferi powiedział, że projektowanie inwestycji może zająć od półtora roku do dwóch lat, a pierwsze łopaty mogłyby zostać wbite w 2020 roku. Od tego momentu potrzeba 2,5-3 lat na wykonanie prac na węgierskim odcinku linii, liczącym 152 km. Prace po stronie serbskiej już się rozpoczęły, a ich zakończenie także jest planowane na 2023 r.

Ogłaszając w zeszłym roku priorytety rozpoczętej 1 lipca 2017 roku węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, minister spraw zagranicznych i współpracy gospodarczej z zagranicą tego kraju - Peter Szijjarto oznajmił, że jednym z nich jest wykorzystanie chińskiej strategii Nowego Jedwabnego Szlaku do rozwoju infrastruktury. 

Podkreślił, że Chiny przeznaczają na ten cel bardzo duże sumy i dzięki temu możliwa będzie budowa brakujących odcinków w połączeniach kolejowych i drogowych. Poprawiłoby to słabość konkurencyjną Węgier wynikającą z długiego czasu transportu.

Szijjarto w styczniu mówił, że rządowi węgierskiemu zależy na tym, by jak najwięcej chińskich towarów docierało właśnie na Węgry i stamtąd wędrowało dalej na rynki zachodnie.

Źródło: Węgry-PAP

Średnia ocena

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×