Tu jesteś:

Metropolitan buduje akademiki

Gdański Harward

Wzrasta  popyt na prywatne akademiki, które dotychczas stanowiły niewykorzystaną niszę na rynku nieruchomości komercyjnych.

Niedostateczna liczba miejsc noclegowych w ofercie uczelni wyższych oraz rosnąca liczba studentów przybywających z zagranicy stwarza okazję dla sektora prywatnego, który może wypełnić pogłębiającą się lukę pomiędzy popytem, a podażą na polskim rynku. 

Prywatne akademiki stanowią dogodny sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego oferując ponadprzeciętną stopę zwrotu. Obecnie liczba studentów w Polsce wynosi ok. 1,35 mln osób. Na zakwaterowanie w publicznych akademikach może liczyć niecałe 15 proc. studentów studiów dziennych lub co dziesiąty student w ogóle. Z tego powodu rośnie popyt na prywatne akademiki, które dotychczas stanowiły niewykorzystaną niszę na rynku nieruchomości komercyjnych.

Podaż na rynku domów studenckich jest niska, tymczasem popyt nie maleje. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pomimo tendencji spadkowej liczby studentów w ostatnich latach, ich populacja w Polsce do 2035 roku wzrośnie do 1,49 mln. Co więcej, popyt na prywatne akademiki w Polsce zwiększa także rosnąca z roku na rok liczba studentów międzynarodowych, którzy ze względu na znaczną odległość od rodzinnego miejsca zamieszkania będą jednym z istotniejszych klientów docelowych tego typu projektów.  

- Od 1990 do 2016 roku liczba studentów z zagranicy zwiększyła się z 4 tys. do prawie 66 tys. Jeżeli tempo zostanie utrzymane to w 2020 roku w Polsce może studiować około 90 – 120 tys. osób z zagranicy –mówi Rafał Kroczak, dyrektor ds. analiz Metropolitan Investment. 

Rynek prywatnych akademików w Polsce znajduje się obecnie we wczesnej fazie rozwoju. Obecnie funkcjonuje u nas ok. 40 tego typu obiektów. Większość z nich stanowi majątek  osób fizycznych i prawnych, kolejne 36 obiektów jest własnością niepublicznych szkół wyższych 

Nowoczesne projekty prywatnych akademików zakładają 1-2 osobowe apartamenty z własną kuchnią i łazienką. Firma dewelopersko – inwestycyjna Metropolitan Investment S.A. realizuje obecnie dwie tego typu inwestycje w Trójmieście – Gdański Harward oraz Olimpijskie Apartamenty. 

Szybko wzrastająca liczba studentów napływających z zagranicy sprzyja zainteresowaniu inwestorów nowymi produktami na rynku nieruchomości dochodowych. Deweloperzy oferują klientom indywidualnym możliwość zakupu poszczególnych lokali w obrębie wspólnych budynków i udostępnienia ich studentom do długoterminowego najmu.

Źródło: Metropolitan Inv.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×