Tu jesteś:

Kolejny fragment Via Baltica w budowie

Rozpoczyna się budowa drogi otwierającej trasę Via Baltica na odcinku z Podborza do Śniadowa. 

Via Baltica to najważniejsze połączenie drogowe pomiędzy krajami bałtyckimi, Polską a regionem Europy Środkowej. Umowę na budowę kolejnego odcinka,w obecności wiceministra inwestycji i rozwoju, podpisał białostocki oddział GDDKiA oraz wykonawca, konsorcjum RUBAU. 

– Budowa trasy Via Baltica nie byłaby możliwa, gdyby nie środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – powiedział Witold Słowik, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Trasa Via Baltica na terenie Polski przebiega wzdłuż drogi ekspresowej S8 (na odcinku od Warszawy do Ostrowi Mazowieckiej), a następnie drogą ekspresową S61 (na odcinku od Ostrowi Mazowieckiej do granicy państwa w Budzisku). W grudniu 2016 roku oraz w grudniu 2017 roku oddano dwa odcinki trasy Via Baltica na drodze S8 finansowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

W POIiŚ przewidziano zaprojektowanie i budowę 91-kilometrowego fragmentu Via Baltica na odcinku od Ostrowi Mazowieckiej do Szczuczyna w ramach drogi S61. Budowa, podzielona na sześć odcinków, ma zostać ukończona w 2021 roku. Pierwszym z tych odcinków jest droga z Podborza do Śniadowa. 

Trasa zapewni połączenia drogowe Polski z Litwą, Łotwą i Estonią. Via Baltica, poza połączeniem międzynarodowym, przede wszystkim zmienia Polskę lokalną, oferując mieszkańcom wschodnich województw nowe, bezpieczne, łatwiejsze i szybsze połączenia.

Umowa o wartości blisko 480 mln złotych przewiduje wykonanie projektu i budowy drogi ekspresowej S61 (o długości prawie 19,5 km) na odcinku od węzła "Podborze" (z węzłem) do węzła "Śniadowo" (bez węzła) oraz przebudowę S8 (na długości 3 km). W ramach kontraktu przebudowane zostanie też około 40 km dróg niższych kategorii. 

Źródło: MIR

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×