Tu jesteś:

Kolejny etap prac w Elektrowni Opole zakończony

30 godzin trwało betonowanie fundamentu turbozespołu. To kolejny, zrealizowany przez Polimex-Mostostal, etap budowy bloków energetycznych w Opolu.

Fundament turbozespołu bloku nr 6, podobnie jak fundament turbozespołu bloku nr 5,  posadowiony został na 58 wibroizolatorach, które umieszczono na 14 słupach o wysokości 12 m (powyżej poziomu terenu).

Betonowanie rozpoczęło się 28 grudnia o godz. 16.30 i trwało 30 godzin. Wykonane było za pomocą trzech pomp o zasięgu 55 metrów. Podczas całej operacji prowadzona była kontrola parametrów mieszanki betonowej. W operacji wzięło udział ok. 100 osób.

Po zabetonowaniu fundamentu przez 14 dni będzie prowadzona pielęgnacja cieplna i wilgotnościowa oraz ciągły monitoring temperatury betonu.

Wymiary fundamentu turbozespołu:

długość: 60,7 m

szerokość: 17,4 m

wysokość: 3,5 - 4,0 m

Objętość betonu - 2100  metrów sześciennych

Ciężar stali  - 410 ton

Ciężar fundamentu - 5 200 ton

Ciężar fundamentu wraz z zamontowanym turbozespołem - 9 400 ton

Nadzór nad prawidłowym przebiegiem betonowania prowadził Politechnika Łódzka oraz Centrum Technologii Betonu przy Politechnice Rzeszowskiej. 

Konsorcjum Polimex-Mostostal, Alstom, Rafako oraz Mostostal Warszawa jest wykonawcą dwóch bloków energetycznych w Elektrowni Opole. Zleceniodawcą jest Grupa PGE. To największa inwestycja przemysłowa w Polsce po 1989 roku. Wartość kontraktu wynosi 11,5 mld zł brutto, z czego około 42 procent, czyli 4,83 mld zł, przypada na Polimex-Mostostal. Zgodnie z harmonogramem blok nr 5 zostanie przekazany do eksploatacji w lipcu 2018 r., a blok nr 6 w marcu 2019 r. Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, która pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×