Tu jesteś:

Kolej zainwestuje w modernizację aż 58,5 mld zł

Kolej realizuje największe inwestycje w swojej historii. Tylko w tym roku na rozbudowę i unowocześnienie 1,5 tys. km torów wyda blisko 7 mld zł - informuje Rzeczpospolita.

Modernizacja linii kolejowej Warszawa - Gdańsk będącej częścią międzynarodowej magistrali kolejowej E-65 to jedno z największych przedsięwzięć infrastrukturalnych. Ma na celu dostosowanie całego odcinka do prędkości 160 km/h dla pociągów pasażerskich (w tym 200 km/h dla składów z wychylnym pudłem) oraz 120 km/h dla pociągów towarowych. Inwestycja pochłonie blisko 9 mld zł. W 2015 roku pasażerowie na tej trasie będą podróżować znacznie szybciej, bardziej komfortowo i zarazem bezpieczniej.

Branża kolejowa szykuje się do „skonsumowania” pieniędzy z unijnego budżetu na 2014-2020: łącznie nakłady unijne i krajowe mają sięgnąć 15 mld euro. Do realizacji tego przedsięwzięcia został opracowany Krajowy Program Kolejowy z inwestycjami o gigantycznej wartości 58,5 mld zł.

Do najważniejszych przedsięwzięć należą m.in. modernizacja torów na Centralnej Magistrali Kolejowej pomiędzy Katowicami i Krakowem a Warszawą, modernizacja tras z Warszawy do Wrocławia oraz pomiędzy Wrocławiem i Poznaniem. Część linii obejmie rewitalizacja. Zakres prac będzie mniejszy niż przy modernizacji, ma przede wszystkim przywrócić zakładaną prędkość pociągów. Jedną z kluczowych inwestycji to modernizacja linii Rail Baltica, prowadzącej z Warszawy poprzez Białystok na Litwę.     

Źródło: Rzeczpospolita

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×