Tu jesteś:

Inwestycje PKP PLK za 10 mld zł

W tym roku PKP PLK chce  zrealizować inwestycje o wartości ponad 10 mld złotych. W trakcie realizacji są zamówienia za 30 mld zł.

PKP PLK chce w 2018 r. zrealizować inwestycje kolejowe za ponad 10 mld zł  W trakcie realizacji są obecnie zamówienia za 30 mld zł. Ministerstwo Infrastruktury nie obawia się jednak  skumulowania prac na kolei.

- Od dwóch lat rozmawiamy na temat realizacji Krajowego Programu Kolejowego, wykorzystania prawie 67 mld zł. Rozmawiamy bez obaw, że będziemy mieli do czynienia z tzw. peakiem, czyli skumulowaniem prac. Nie będziemy mieli do czynienia z sytuacją, że po dwóch-trzech-czterech latach branża kolejowa, głównie wykonawcy, znowu nie będą miały zamówień. Tak się nie stanie - powiedział  Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. 

W styczniu 2018 r. PKP PLK podpisały umowę za 22,4 mln zł na wykonanie dokumentacji projektu modernizacji warszawskiej linii średnicowej między stacją Warszawa Zachodnia a Warszawą Wschodnia. Projekt wykona konsorcjum spółek Torprojekt  i Kuryłowicz & Associates.

- Na 67 mld zł zaplanowanych inwestycji w Krajowym Programie Kolejowym mamy blisko 30 mld zł w realizacji, ponad 5 mld zł zakończonych. W procedurach przetargowych jest ok. 10 mld zł i 14 mld zł jest w projektowaniu, w większości na etapie końcowym - poinformował  Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

Przetarg na realizację robót budowlanych ma zostać ogłoszony do końca 2019 roku, zaś rozpoczęcie przebudowy planowane jest na 2020 r. Wartość inwestycji wyniesie ok. 1 mld zł, z czego ok. trzy czwarte ma być sfinansowane z funduszy Unii Europejskiej.

Jak zapewnia resort infrastruktury, program inwestycji kolejowych jest tak przygotowany, że na wiele lat naprzód przedsiębiorcy - wykonawcy, producenci - mogą planować swoje działania.  

Źródło: PAP Biznes

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×