Tu jesteś:

Fundusze dla Polski Wschodniej

Połowa unijnych pieniędzy dostępnych w programie Polska Wschodnia 2014-2020 zostanie wydana do końca b. roku. Jesienią będą podpisywane umowy dotyczące  kolejnych dużych projektów drogowych.

Polska Wschodnia 2014-2020, z budżetem wynoszącym ponad 2 mld euro z funduszy Unijnych jest dedykowana 5. regionom: podlaskiemu, warmińsko-mazurskiemu, lubelskiemu, podkarpackiemu i świętokrzyskiemu. 

To specjalny program przeznaczony na wyrównywanie szans rozwojowych tych regionów. Jest następcą  projektu „Rozwój Polski Wschodniej” z lat 2007-2013. Zakontraktowano już ponad 40 proc. dostępnych funduszy, co oznacza, że do końca 2017 r. będzie to połowa alokacji.

- Do listopada będą podpisywanie kolejne umowy na budowy dróg oraz transport publiczny i projekty kolejowe. To niezwykle istotne inwestycje dla wschodniego makroregionu Polski, ale także przedsięwzięcia wysokobudżetowe, które z jednej strony przyniosą konkretne korzyści mieszkańcom, a z drugiej podniosą stopień wykorzystania pieniędzy w programie - powiedział Adam Hamryszczak, wiceminister rozwoju.

Prawdopodobnie najwięcej pieniędzy na drogi pozyska województwo podlaskie. Samorząd tego regionu i miasto Białystok zdobyły łącznie ok. 900 mln zł z puli  2,2 mld zł na duże projekty drogowe i transportowe.

Z programu Polska Wschodnia Białystok chce też zdobyć pieniądze na budowę tzw. intermodalnego węzła komunikacyjnego. W rejonie dworców PKP i PKS ma powstać centrum przesiadkowe, tunel pod torami PKP na potrzeby autobusów, pieszych i rowerzystów na przedłużeniu ul. Św. Rocha, przebudowę układu drogowego i skrzyżowań w okolicy, również zakup 20 autobusów miejskich.. Miasto liczy na dotację w wysokości 134,7 mln złotych. Wniosek jest w trakcie oceny. 

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×