Tu jesteś:

Farmy wiatrowe w nowym planie przestrzennym

Realizację morskich farm wiatrowych ma ułatwić  Plan Zagospodarowania Przestrzennego Polskich Obszarów Morskich. Wymaga on jednak znaczących korekt – uważa Konfederacja Lewiatan.

Najważniejszą rolę w budowie bezpieczeństwa energetycznego powinna odegrać energetyka związana z morzem. Morskie farmy wiatrowe zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Polski.Powstał Plan Zagospodarowania Przestrzennego Polskich Obszarów Morskich , którym zajmuje się parlamentarny Zespołu  ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej. 

- Pozytywnie oceniamy wyznaczenie obszarów, gdzie można będzie wytwarzać energię w  morskich farmach wiatrowych, na łącznej powierzchni blisko 2 tys. km kw. Pozwoli to na osiągnięcie mocy  morskich farm wiatrowych pomiędzy 8 a 12 GW, co jest zgodne z oczekiwaniami branży oraz większości ekspertów. Niezbędne jest jednak  zweryfikowanie zapisów planu pod kątem konfliktów z przepisami wynikającymi z  innych pozwoleń i zezwoleń, zwłaszcza na wznoszenie czy układanie kabli i rurociągów oraz decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, jak również pozwolenia na budowę. Zapisy planu próbują niepotrzebnie zastępować te decyzje, a także ingerować w już prawomocnie wydane, co jest niezgodne z prawem – mówi Dominik Gajewski, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Należy także wyeliminować z planu regulacje, które mogą wprowadzić zbyt restrykcyjne ograniczenia w zabudowie obszarów objętych pozwoleniami na wznoszenie morskich farm wiatrowych.Weryfikacji wymaga ocena skutków  tworzenia nowych tras żeglugowych w bezpośrednim sąsiedztwie morskich farm wiatrowych, w powiązaniu z zapisami  na pozwolenia na budowę, które nakładają konieczność uwzględnienia buforów o szerokości 2 Mm ( mil morskich) od granic tras żeglugowych. Biorąc pod uwagę, że plan powinien uwzględniać prawa nabyte, nowo tworzone trasy powinny być odsunięte od planowanych obszarów zabudowy na rozwijanych projektach morskich farm wiatrowych o 2 mile morskie.    

Do 2030 roku duża liczba bloków węglowych musi zostać wyłączona z uwagi na wymagania wynikające z prawodawstwa UE, w szczególności chodzi o wymogi wynikające z BAT (najlepsze dostępne techniki).W zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego może pomóc energia produkowana z morskich  farm wiatrowych, które mogą zostać włączone do systemu energetycznego w 2024-2025 roku, a więc stosunkowo szybko.  Najważniejszą rolę w budowie bezpieczeństwa energetycznego w kolejnej dekadzie i następnych powinna odegrać energetyka związana z morzem.

Źródło: Lewiatan

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×