Tu jesteś:

EBI znów inwestuje w polską kolej

Spółka PKP LHS pozyskała 121 mln złotych kredytu  z EBI. Dzięki tej pożyczce kolej zmodernizuje stacje najdłuższej w Polsce linii szerokotorowej wykorzystywanej do transportu towarowego.

PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa otrzymała kredyt od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) w wysokości 121 mln zł na inwestycję wartą blisko 300 mln. Jest to czwarta inwestycja rządowa finansowana z pieniędzy pochodzących z tzw. Planu Junckera. Umowę podpisano w Warszawie w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. 

Plan Inwestycyjny dla Europy, zwany Planem Junckera to przygotowany przez Komisję Europejską i EBI plan pobudzenia inwestycji w gospodarce europejskiej w dwóch obszarach - szeroko rozumianej infrastrukturze i sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. 

Umowa pomiędzy EBI a LHS to daleko  posunięta modernizacja mającą na celu przede wszystkim kwestie związane ze sterowaniem ruchem, podniesieniem bezpieczeństwa, ale też pracami liniowymi w sumie na 11 stacjach na całej długości linii przechodzącej przez 4 województwa. 

Kolejowa spółka dzięki udzielonemu kredytowi zmodernizuje stacje na linii nr 65 - najdłuższej w Polsce linii szerokotorowej wykorzystywanej do transportu towarowego. Linia ta jest najdalej na zachód wysuniętą linią szerokotorową w Europie Środkowej. Liczy prawie 400 km i umożliwia transport towarów bez konieczności ich przeładunku na granicy. PKP LHS zamierza zakończyć projekt inwestycyjny w 2020 roku. 

- Automatyzacja linii 65 jest to bardzo ważną część rozwoju ekonomicznego w Europie, dlatego i dla nas jest bardzo ciekawą inwestycją, nie tylko komercyjną, ale również strategiczną, gdyż projekt będzie miał pozytywny wpływ na handel oraz wzrost gospodarczy w południowej Polsce - zaznaczył Vazil Hudák, wiceprezes EBI. 

Podnoszenie konkurencyjności kolejowych przewozów towarowych to jeden z priorytetów Grupy PKP, a zarazem działanie, którym w sposób wpisuje się ona w realizację strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju. 

Źródło: PAP

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×