Tu jesteś:

Dworzec w Poraju otwarty dla podróżnych

Oficjalne otwarcie dworca kolejowego w Poraju (województwo śląskie) nastąpiło 29 sierpnia. Jego przebudowa trwała prawie rok.

Podczas inwestycji, wybudowany w latach 1985-87, dworzec przeszedł prawdziwą metamorfozę i stał się obiektem przystosowanym do dzisiejszych standardów obsługi podróżnych. Dworzec zyskał całkowicie nową elewację, która swoim wyglądem imituje drewno. Umieszczono na niej olbrzymi zegar o średnicy prawie dwóch metrów podświetlany diodami LED oraz szyld z nazwą dworca. Bryła obiektu i jego otocznie zostało podkreślone przez nową iluminację.

Gruntownie wyremontowano hol dworca, który będzie pełnił jednocześnie funkcje poczekalni. Zamontowano w nim między innymi nowe oświetlenie, tablice informacyjne oraz małą architekturę (ławki, kosze). Remont przeszły kasa biletowa i dworcowe toalety, które dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Część przestrzeni zagospodarowano przy współpracy z Gminą Poraj, dzięki czemu na dworcu działa Gminne Centrum Informacji wraz z przestrzenią wystawienniczą.

Dworzec stał się miejscem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych. Obniżono okienko kasowe, a także zamontowano pętlę indukcyjną, która ułatwi komunikację z kasjerem osobom niedosłyszącym. Udogodnieniem dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej jest likwidacja barier architektonicznych i wybudowanie podjazdów prowadzących do budynku dworca. W posadzce umieszczono ścieżki dla osób niedowidzących i niewidomych

Przy dworcu wybudowano parking na osiem miejsc, a także postawiono stojaki rowerowe i nowe ławki. Uporządkowano zieleń oraz nasadzono nowe drzewa i krzewy. Inwestycja objęła również wymianę instalacji, stolarki okiennej i drzwiowej oraz remont dachu i ocieplenie budynku. Zamontowano nowoczesny monitoring, który wpłynie pozytywnie na poprawę bezpieczeństwa na dworcu i w jego otoczeniu.

 Przebudowa dworca Poraj była finansowa ze środków własnych PKP S.A i budżetowych. Wartość inwestycji to prawie 4 miliony złotych.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×