Tu jesteś:

Dwa miliardy na badania i rozwój w Polsce Wschodniej

Nowe pracownie badawcze powstaną w Rzeszowie, Białej Podlaskiej i Puławach. To już ostatnie umowy z programu "Rozwój Polski Wschodniej" na laboratoria, tereny inwestycyjne i inkubatory przedsiębiorczości, czyli innowacje i przedsiębiorczość – poinformowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Projekty tego typu dostaną w sumie 2 mld zł dofinansowania. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) podpisała ostatnie cztery umowy o dofinansowanie zaplecza badawczo-rozwojowego. Nowe laboratoria posłużą firmom i uczelniom.
Filia warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego wyposaży w Białej Podlaskiej dwa nowe laboratoria w nową aparaturę. Laboratoria powstaną do końca marca 2014 r., będą kosztowały ponad 12,5 mln zł. Dofinansowanie z Programu Rozwój Polski Wschodniej wynosi 11,3 mln zł.
W pobliżu rzeszowskiego lotniska, w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym, firma BorgWarner postawi budynki o powierzchni 4700 mkw. i wyposaży je w sprzęt laboratoryjny. Będą tam badane turbosprężarki. Rzeszow Technical Center będzie rozwiązywał problemy technologiczne dla firmy motoryzacyjnej BorgWarner i dla innych podmiotów. Inwestycja będzie kosztowała 100 mln zł, dofinansowanie z Programu Rozwój Polski Wschodniej wyniesie 40,3 mln zł.
W tym samym mieście, przy Uniwersytecie Rzeszowskim powstanie Centrum Innowacyjnych Technologii. Budowa zakończy się w 2013 roku i będzie kosztowała 20 mln zł. Nowoczesny sprzęt stanie w trzech laboratoriach: technik wytwarzania, badań materiałów i wyrobów oraz mikroprojektów. Skorzysta z nich Wydział Matematyczno-Przyrodniczy.
Laboratorium powstanie też w Puławach. Do końca 2014 r. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy wybuduje i wyposaży ośrodek badań rolniczych. W sumie powstanie pięć laboratoriów. Będą one kosztowały prawie 37 mln zł, dofinansowanie z Programu Rozwój Polski Wschodniej wyniesie ponad 33 mln zł.
Umowy podpisane przez PARP w listopadzie są już ostatnimi kontraktami na inwestycje, które poprawią warunki prowadzenia działalności gospodarczej i wzmocnią innowacyjność w Polsce Wschodniej. Wszystkich inwestycji tego typu jest 74. Będą kosztować ponad 2,8 mld zł, z Programu Rozwój Polski Wschodniej otrzymają ponad 2 mld.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×