Tu jesteś:

Drogowe rachunki powiernicze

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy o zapobieganiu nadużyciom w inwestycjach drogowych. Powstaną drogowe rachunki powiernicze i  też komisja do rozstrzygania sporów. 

Generalny wykonawca dostanie pieniądze dopiero, gdy rozliczy się z podwykonawcami. Powstanie też specjalna komisja do rozstrzygania sporów. Takie zmiany zakłada projekt nowej ustawy.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy o zapobieganiu nadużyciom w inwestycjach drogowych. - W sprawach m.in. budowy dróg i autostrad wprowadzimy jasną zasadę: dostajesz pieniądze dopiero, jak zapłacisz podwykonawcy. Wprowadzimy zasadę, że będzie istniał fundusz, na który będą trafiać pieniądze. Zanim główny wykonawca, główne konsorcjum, z reguły zagraniczna wielka firma budowlana, otrzyma pieniądze na swój rachunek, musi udowodnić, że zapłaciła podwykonawcy – zapowiedział Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Zgodnie z propozycją resortu, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie wpłacać pieniądze na specjalne konto, tzw. drogowy rachunek powierniczy. Bank przekaże je wykonawcy dopiero wtedy, gdy ten potwierdzi, że rozliczył się z podwykonawcami. 

Ministerstwo planuje wprowadzenie specjalnej komisji, która będzie miała za zadanie w bardzo krótkim czasie rozstrzygnąć kwestie sporne pomiędzy głównym inwestorem, a podwykonawcami. - W oparciu o jej decyzje będą też ewentualnie wypłacane pieniądze z  funduszu powierniczego, który będzie znajdować się w jednym z banków.

Źródło: lex.pl

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×