Tu jesteś:

Budynki bardziej energooszczędne

Rada  Europy przyjęła 14 maja 2018 roku zmienioną Dyrektywę o charakterystyce energetycznej budynków, kończąc tym samym ostatni etap procedury ustawodawczej. 

Dyrektywa poprawi efektywność energetyczną budynków i zachęci do ich renowacji. Jednym z jej długoterminowych celów jest dekarbonizacja europejskich zasobów budowlanych, które są obecnie wysoce nieefektywne. Dyrektywa wspiera opłacalne sposoby renowacji, wprowadza wskaźnik inteligentnego działania budynków, upraszcza kontrolę systemów centralnego ogrzewania i klimatyzacji oraz promuje elektromobilność, ustalając zasady zapewniania miejsc parkingowych dla samochodów elektrycznych.

Nowelizowana Dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynków wprowadza zmiany do Dyrektywy 2010/31/UE oraz uzupełnia środki przewidziane w dyrektywie o efektywności energetycznej i unijne przepisy dotyczące efektywności energetycznej produktów. 

Po formalnym zatwierdzeniu przez Radę, stanowiącym ostatni krok w procesie ustawodawczym, Dyrektywa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie dwadzieścia dni później. Okres transpozycji Dyrektywy wynosi 20 miesięcy. 

Źródło: lex.pl, europa.eu/newsroom/

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×