Tu jesteś:

Budimex ukończył budowę gazociągu Czeszów – Kiełczów

Zgodnie z zawartą umową, Budimex uzyskał bezusterkowy odbiór końcowy budowy 32,5 km gazociągu wysokiego ciśnienia. Inwestycja jest zlokalizowana na odcinku od  Zespołu Zaporowo-Upustowego Czeszów do węzła Kiełczów. Kontrakt był realizowany w ramach budowy gazociągu granica RP (Lasów) – Taczalin – Radakowice – Gałów – Wierzchowice wraz z infrastrukturą niezbędną do  jego obsługi. Całkowita wartość projektu to ponad 63 mln zł.

Budimex wybudował 32,5 km gazociągu zlokalizowanego na terenie dwóch gmin: Zawoni i Długołęki, położonych na terenie województwa dolnośląskiego. Inwestorem jest firma Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Kontrakt obejmował także wykonanie zespołów zaporowo–upustowych, dróg dojazdowych oraz nowych przyłączy elektroenergetycznych dla obiektów. – Budowa gazociągu stanowiła duże wyzwanie techniczne i organizacyjne, ponieważ inwestycja była realizowana na terenie objętym programem Natura 2000, w związku z czym musieliśmy nie tylko zadbać o jakość i terminowość prac, ale także o ochronę cennych przyrodniczo terenów. W tym celu zastosowaliśmy np. technologię przewiertu sterowanego HDD – mówi Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimex S.A.

Mimo tego zespół realizujący inwestycję zrealizował ją w terminie umownym. Gazociąg został napełniony, poddany rozruchowi, odbiorowi technicznemu, eksploatacyjnemu i uzyskał pozwolenia na użytkowanie.

Gazociąg Czeszów – Kiełczów to dla Budimeksu nie pierwsza realizacja kontraktu energetyczno-przemysłowych. Oprócz wielu projektów sektora odpadowego, ochrony środowiska, od 2014 roku firma buduje również w konsorcjum blok energetyczny w Elektrowni Turów. Umowa obejmuje zaprojektowanie, zbudowanie i uruchomienie elektrowni o mocy 450 MW, a także szkolenie personelu w PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Oddział Elektrownia Turów. Budowa ma zakończyć się w 2020 r., a jej całkowita wartość to ponad 3,5 mld zł.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×