Tu jesteś:

Będzie kolejna spalarnia odpadów, tym razem dla Szczecina

Wizualizacja spalarni odpadów w Szczecinie/Mostostal Warszawa

Komisja Europejska zaakceptowała dofinansowanie dla spalarni odpadów, która powstanie w rejonie Szczecina. Inwestycja warta 711 mln zł ma ruszyć jeszcze w tym roku. To kolejny, po Poznaniu, wielki projekt spalarniowy. (galeria)

Unijne dofinansowanie z programu Infrastruktura i Środowisko wyniesie 255 mln zł. W czwartek Komisja Europejska ostatecznie potwierdziła dotację dla projektu "Budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitarnego".
Szczecińska spalarnia ma powstać już w 2017 r. na Ostrowie Grabowskim - wyspie rzecznej na terenie szczecińskiego portu. To oznacza zmniejszenie ilości składowanych odpadów i niższe opłaty za śmieci dla mieszkańców. Zakład wyprodukuje rocznie ponad 600 tys. GJ energii cieplnej – to odpowiednik około 17 proc. rocznego zapotrzebowania Szczecina. Będzie ją odbierać spółka Szczecińska Energetyka, niewykluczone więc że spadną też opłaty za ciepło. Pozostałą cześć inwestycji sfinansuje 280 mln zł preferencyjnej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i 60 mln zł środków własnych.
Generalnym wykonawca inwestycji został Mostostal Warszawa, który zrealizuje projekt w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Umowę ze Szczecinem firma podpisała w sierpniu 2012 r.

Będzie kolejna spalarnia odpadów, tym razem dla Szczecina

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×