Tu jesteś:

Astaldi wykluczone z przetargu na Most Grota

Krajowa Izba Odwoławcza przychyliła się do odwołania czeskiego Metrostavu i nakazała wykluczyć ofertę Astaldi z przetargu na przebudowę Mostu Grota-Roweckiego. KIO uznała, że podana przez włoską firmę cena była rażąco niska.

Oferta złożona przez konsorcjum w składzie Astaldi i Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego wynosiła 544,49 mln zł i została przez GDDKiA wyłoniona jako najkorzystniejsza. Mimo jednego kryterium wyboru, ceny, przetarg ciągnął się bardzo długo. Dyrekcja wskazała zwycięzcę dopiero pod koniec marca, choć koperty zostały otwarte 19 lutego. Zaproponowana przez Astaldi cena stanowiła zaledwie 58 proc. kosztorysu GDDKiA, który opiewał na 932,94 mln zł. Pomiędzy ofertami sześciu podmiotów, które stanęły do przetargu, była ogromna różnica. Drugi po Astaldi Metrostav zaproponował niespełna 800 mln zł, konsorcjum Pol Aqua i hiszpański Dragados – 920 mln zł, a najdroższą ofertę złożyło konsorcjum Budimeksu i Ferrovial – 1,78 mld zł. Metrostav złożył odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, a ta przyznała mu rację. Uznała, że Astaldi zaproponowało rażąco niską cenę, a oferta była niezgodna ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia. KIO nakazała wykluczenie Włochów oraz ponowne rozpatrzenie ofert i wybór najkorzystniejszej. Nie wiadomo jeszcze, czy przepadnie unijna dotacja przeznaczona na remont Mostu Grota. GDDKIA w kwietniu chciała podpisać umowę z generalnym wykonawcą wyłonionym w przetargu, a roboty miały się zakończyć do 2015 r. To ostateczny termin rozliczenia środków unijnych, który teraz może się opóźnić.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×