Tu jesteś:
  • The City
  •  Rynek
  •  Finanse
  •  Zarządzanie wierzytelnościami w firmie procentuje większą efektywnością

Zarządzanie wierzytelnościami w firmie procentuje większą efektywnością

Piotr Maciągowski, CEO w e-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp z o.o. 

Ponad 9 miliardów złotych to kwota podana przez Krajowy Rejestr Długów i określająca poziom zadłużenia polskich przedsiębiorców wobec kontrahentów. Należy przy tym pamiętać, że jest to opracowanie na podstawie danych KRD, a skala zjawiska w rzeczywistości może być znacznie większa. W najnowszej edycji kwartalnego raportu Portfel Należności Polskich Przedsiębiorstw[1] podano również, że kolejny raz z rzędu wydłużeniu uległ przeciętny okres przeterminowania płatności i wynosi on obecnie 4 miesiące i 6 dni (wzrost z poziomu 3 miesiące i 24 dni). Zmienia się również struktura wierzytelności. Maleje udział faktur przeterminowanych do 3 miesięcy (z 61,3% do 56,6%), które to należności są stosunkowo proste do odzyskania na rzecz wielomiesięcznych zaległości. 

25,4% to odsetek faktur nieopłaconych w terminie, jak wynika z raportu Portfel Należności Polskich Przedsiębiorstw. I jest to tendencja wzrostowa - zauważa Piotr Maciągowski, CEO w e-Kancelaria Grupa Prawno-Finansowa sp z o.o. wyspecjalizowanej firmie doradczej, której przedmiotem działalności jest zarządzanie wierzytelnościami w firmach. Spółki do tematu zarządzania wierzytelnościami często podchodzą zachowawczo nie biorąc pod uwagę, że problem ten w pewnym momencie może stać się dla nich problemem systemowym zagrażającym ich istnieniu, a przynajmniej niekorzystnie wpływającym na tempo ich rozwoju. Na wypadek pogorszenia koniunktury na rynku problem ten będzie przybierał coraz większe rozmiary i warto przeanalizować możliwości ograniczenia wynikającego z niego ryzyka, a tych na rynku nie brakuje - podkreśla Piotr Maciągowski.

Tam, gdzie to możliwe warto wprowadzić system przedpłat, co pozwala ograniczyć poziom ewentualnych strat. Istnieje również możliwość ubezpieczania należności, a także skorzystania z usług firm faktoringowych. Wszystkie te działania wymagają odpowiedniego planowania i ustrukturyzowania zarządzania wierzytelnościami - zauważa Piotr Maciągowski. Warto również przyjrzeć się bieżącemu funkcjonowaniu działów finansowych w firmie. W wielu przedsiębiorstwach, szczególnie z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, za obsługę płatności odpowiadają działy księgowości, które często nie mają możliwości prowadzenia skutecznych, bieżących rozmów z dłużnikami, co spowodowane jest między innymi bieżącymi obowiązkami. Warto rozważyć outsourcing tych funkcji na zewnątrz organizacji, co może okazać się rozwiązaniem tańszym i bardziej efektywnym niż obsługa zadłużenia przez wewnętrzne działy firmy - dodaje Piotr Maciągowski.

Skuteczne zarządzanie wierzytelnościami cechuje proaktywna postawa i monitoring płatności jeszcze przed terminem wymagalności faktury. W ten sposób można wyeliminować problem zagubionych faktur i wcześniej ustalić skalę ewentualnych problemów w płatnościach. Dzięki monitoringowi jest także możliwość poznania zwyczajów płatniczych określonych podmiotów, a także budowania relacji z  klientami i odpowiedniego strukturyzowania procesu sprzedaży. W wielu przypadkach warto także wprowadzić odpowiedni system oznakowania faktur i innych dokumentów, które komunikować będą, że wierzytelnością zarządza wyspecjalizowana firma zewnętrzna – mówi Piotr Maciągowski. Wyspecjalizowane firmy oferują swoim klientom pełne wsparcie prawne, które z jednej strony polega na bieżącym doradztwie w kontekście organizacji prowadzonej działalności gospodarczej, a z drugiej dostarczają kompleksowych rozwiązań związanych z organizacją procesu odzyskiwania należności. Kompleksowe podejście do tych procesów często procentuje, ponieważ dobra znajomość i zrozumienie biznesu Klientów gwarantuje dobranie właściwych usług i odpowiednie ustalenie ich parametrów, co wpływa także na efektywność kosztową – podsumowuje Piotr Maciągowski.

[1] *Raport (edycja 07.2019) powstał przy współpracy KRD z Konferencją Przedsiębiorstw Finansowych.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×