Tu jesteś:

Wzrost wyników finansowych Penta Investments

Środkowoeuropejska grupa inwestycyjna Penta Investments opublikowała zaudytowane wyniki finansowe za 2016 r. Kolejny rok z rzędu grupa odnotowuje znaczący wzrost zysku netto o 25 proc. do 251 mln euro (vs 200 mln euro w 2015 r.). Łączna wartość aktywów Penty wzrosła o 21 proc. do 8,5 mld euro (vs 7 mld euro w 2015 r.). Do wzrostu wyników finansowych Penty istotnie przyczyniły się wyniki i rozwój spółek portfelowych oraz zrealizowane transakcje sprzedaży kompleksu biurowego Florentinum i spółki Gimborn.

W 2016 r. Penta zainwestowała łącznie 510 mln euro, zarówno w akwizycje nowych projektów, jak i rozwój dotychczasowego portfolio inwestycyjnego. Największe nakłady zostały przeznaczone na inwestycję w sektorach usług finansowych, nieruchomości i handlu detalicznego.

W 2016 r. spółki portfelowe Penty wygenerowały łącznie ponad 5,6 mld euro przychodów i 322 mln euro skorygowanej EBITDA. Penta jest jednym z głównych pracodawców w regionie, zapewniając 32.000 miejsc pracy w swoich spółkach portfelowych. W 2016 r. Penta przeznaczyła 201,3 mln euro na podatki, ubezpieczenia społeczne i odpisy z tytułu ubezpieczeń zdrowotnych dla pracowników.

Od dekady Penta jest inwestorem na rynku polskim, na którym aktualnie rozwija 10 projektów inwestycyjnych:

- Grupa Empik to m.in. ogólnopolska sieć około 240 salonów Empik oraz jednego ze sklepów internetowych empik.com.

- Iglotex – lider na rynku żywności mrożonej w Polsce. 

- EMC Instytut Medyczny – spółka notowana na GPW w Warszawie, największy w Polsce gracz na rynku prywatnych usług medycznych, z siecią 10 szpitali i 26 przychodni w Polsce. 

- Prywatna Lecznica Certus – podmiot skupiający szpital, ambulatorium oraz dwa centra medycznych w Poznaniu. 

- Dr.Max – jednaz sieci aptecznych w Polsce, licząca aktualnie blisko 400 punktów aptecznych. 

- Fortuna Entertainment Group – spółka notowana na GPW w Warszawie i BCP w Pradze. -

- Clar Systems – dostawca usług w zakresie facility management.

- D48 – biurowiec klasy A w Warszawie o powierzchni ponad 26.000 mkw., realizowany na warszawskim Mokotowie, u zbiegu ulic Domaniewskiej i Postępu. 

- Projekt biurowy o powierzchni około 29.000 mkw. w Warszawie, w dzielnicy Wola – w przygotowaniu. 

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×