Tu jesteś:

Warimpex: wyniki finansowe za 2017 r.

Spółka Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG wypracowała zysk netto za rok 2017 w wysokości 40,5 mln EUR, uzyskując tym samym najlepszy wynik finansowy od wejścia na giełdę w 2007 r. Jest to głównie efekt wyższej wyceny nieruchomości biurowych oraz zysków ze sprzedaży udziałów w ośmiu hotelach, której dokonano w maju 2017 r.

Sprzedaż udziałów w ośmiu hotelach pozwoliła na wyraźne umocnienie podstaw finansowych spółki. Zobowiązania Grupy zmniejszyły się łącznie o 133 mln EUR, co pozwoliło na istotne zredukowanie kosztów z tytułu odsetek. Wzrósł także znacząco udział kapitału własnego z 12 proc. w 2016 r. do 32 proc. w 2017 r.

W zakresie działalności operacyjnej, sprzedaż udziałów w ośmiu hotelach spowodowała spadek przychodów ze sprzedaży w segmencie hoteli z 51,9 mln EUR do 27,5 mln EUR. Spadek ten został jednak skompensowany wzrostem przychodów z wynajmu nieruchomości biurowych z 8,6 mln EUR do 13,2 mln EUR. Jest on głównie efektem ukończenia wynajętego w całości obiektu wielofunkcyjnego Bykovskaya na terenie AIRPORTCITY St. Petersburg. Łączne przychody Grupy ze sprzedaży spadły z 62,2 mln EUR do 42,4 mln EUR.

W rezultacie, dzięki wyraźnemu wzrostowi wskaźników EBITDA (+ 57%) i EBIT (+ 113%), spowodowanemu przez wyższe zyski ze sprzedaży i pozytywny wynik wyceny nieruchomości biurowych (+ 23% przy NNNAV), wynik finansowy wyniósł 40,5 mln EUR (w porównaniu do 22,9 mln EUR w 2016 r.). 

W segmencie deweloperskim budowy obiektów Ogrodowa Office w Łodzi i Mogilska Office w Krakowie postępują zgodnie z planem. W obu biurowcach zostały już podpisane umowy najmu na część powierzchni. Także w Krakowie planowana jest budowa biurowca o powierzchni ok. 21 000 mkw. na działce deweloperskiej położonej obok hotelu Chopin. W Białymstoku Warimpex posiada działkę budowlaną, powiększoną o dokupione w mijającym roku sąsiadujące parcele. Mają tu powstać cztery nieruchomości biurowe w kilku fazach inwestycyjnych.

Na terenie AIRPORTCITY St. Petersburg wiosną 2017 r. został ukończony i przekazany najemcy w całości wynajęty obiekt wielofunkcyjny Bykovskaya. Oprócz tego, Warimpex dysponuje działkami rezerwowymi na tym terenie umożliwiającymi budowę 150 000 mkw. powierzchni biurowych.

W obszarze transakcji, poza sprzedażą udziałów w ośmiu hotelach, spółka Warimpex zawarła również kilka mniejszych, ale istotnych kontraktów. Poza działkami w Białymstoku firma nabyła w całości wynajęty biurowiec w Krakowie o powierzchni 5 800 mkw. Celem transakcji  było bezpośrednie generowanie przepływów pieniężnych z tytułu wpływów z wynajmu. Warimpex rozważa także modernizację tej nieruchomości w późniejszym okresie.

Ponadto Warimpex wykupił pozostałe udziały w obiekcie wielofunkcyjnym Bykovskaya w Petersburgu, który teraz w 100 proc. należy do koncernu.

Po dniu bilansowym na początku marca 2018 roku, Warimpex podpisał umowę sprzedaży działki deweloperskiej w Budapeszcie, na której planowana była budowa hotelu z sąsiadującymi z nim mieszkaniami. Ostateczne zamknięcie transakcji przewidziane jest na maj 2018 r. Ostatnio Warimpex nabył również wynajęty w całości budapesztański biurowiec B52 o powierzchni 5 200 mkw.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×