Tu jesteś:

Warimpex w I kwartale 2018 roku

Udana transakcja sprzedaży udziałów w ośmiu hotelach dokonana w ubiegłym roku dla spółki Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG oznaczała jednocześnie utratę obiektów generujących przychody. Konsekwencją tej transakcji był spadek wyników z działalności operacyjnej w I kwartale 2018 roku, co w połączeniu ze stratami wynikającymi z różnic kursowych dało ujemny wynik w wysokości -3,0 mln EUR. Obecnie firma ponownie skupia się na odbudowie zasobów nieruchomości, aby zapewnić sobie dalszy wzrost.

„Osiągniemy wyznaczone cele działając zgodnie z naszą strategią - poprzez finalizację bieżących projektów deweloperskich oraz rozpoczęcie nowych, a także dzięki zakupowi aktywów z potencjałem na przyszłość, generujących przepływy pieniężne. Jednocześnie dzięki sprzedaży wybranych nieruchomości na korzystnych warunkach będziemy mogli uzyskać przychody, które umożliwią nam szybkie podejmowanie się kolejnych inwestycji“, wyjaśnia Prezes Warimpeksu Franz Jurkowitsch.

Strategiczne zakupy i sprzedaże widać szczególnie wyraźnie na przykładzie Budapesztu, gdzie po dniu bilansowym Warimpex zawarł umowę kupna obiektu B52 Office. Jest to w całości wynajęty biurowiec klasy A o powierzchni ponad 5200 mkw., dzięki czemu od momentu zakończenia transakcji – prawdopodobnie jeszcze przed końcem II kwartału – będzie generował bieżące wpływy. Zdaniem Franza Jurkowitscha, w Budapeszcie tkwi duży potencjał, ponieważ lokalny rynek powierzchni biurowych znajduje się właśnie w fazie wzrostu stawek czynszowych. Niezależnie od tego w maju 2018 r.,także w Budapeszcie Warimpex sprzedał działkę deweloperską, uzyskując przychód w wysokości 5,4 mln EUR. 

Brak udziałów w ośmiu hotelach uwidocznił się w pełni w działalności operacyjnej po raz pierwszy w I kwartale 2018 r.: w konsekwencji tej sprzedaży obroty z hoteli spadły z 9,5 mln EUR do 2,4 mln EUR. W I kwartale 2017 r. w przychodach ze sprzedaży zawierały się jeszcze przychody sprzedanych hoteli. Przychody z wynajmu nieruchomości biurowych wzrosły z 2,5 mln EUR do 3,8 mln EUR, głównie z powodu ukończenia w całości wynajętego obiektu wielofunkcyjnego Bykovskaya na terenie AIRPORTCITY St. Petersburg. Łącznie przychody Grupy ze sprzedaży spadły z 12,4 mln EUR do 6,7 mln EUR.

Okrojone portfolio spowodowało również spadek wskaźnika EBITDA z 2,3 mln EUR do 1,3 mln EUR. Wskaźnik EBIT zmniejszył się z 3,4 mln EUR do 1,2 mln EUR. W związku ze stratami wynikającymi z różnic kursowych, wynik z działalności finansowej spadł z 2,4 mln EUR do -4,1 mln EUR. W efekcie, wynik finansowy netto za zwykle słabszy I kwartał wyniósł -3,0 mln EUR (2017: 4,7 mln EUR).

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×