Tu jesteś:

W listopadzie dużo niewypłacalności rodzimych firm produkcyjnych

Od początku roku niewypłacalności polskich firm było o 13 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Budownictwo się wybroniło dzięki dopływowi środków finansowych, ale nie na długo.

Liczba niewypłacalności wzrosła w listopadzie 2017 w porównaniu z ub. rokiem w województwie mazowieckim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim.

Poza Mazowszem, gdzie dużo było niewypłacalnych przedsiębiorstw handlowych i usługowych, wszędzie dominowały problemy płatnicze firm produkcyjnych.

- W listopadzie b. roku w oficjalnych źródłach opublikowano informacje o podobnej liczbie przypadków niewypłacalności przedsiębiorstw jak w ub. roku w tym samym okresie- podaje Euler Hermes w okresowym raporcie.

Widoczne są jednak problemy producentów z bardzo wielu sektorów – dostawców artykułów spożywczych, budowlanych, maszynowych, mebli, odzieży i obuwia, tracących rynek pomimo rosnącego popytu eksportowego i krajowego

- Problemy mają firmy z sektora MSP – niezależnie od tego czy są to firmy produkcyjne, budowlane czy usługowe. Niewypłacalne są firmy dostarczające na rynek krajowy, nie czerpiące dodatkowych benefitów z tytułu eksportu, a ponadto tracące rynek lokalny na rzecz większych firm krajowych jak i konkurencji z zagranicy. Konkurencja, niezależnie od jej pochodzenia, z racji większej skali działalności może zaproponować lepsze ceny. Osiągając wyższe marże finansuje nie mniej istotne inwestycje w dystrybucję i obsługę sprzedaży, czym zdobywa rynek. To tłumaczy problemy producentów z bardzo wielu sektorów - ocenia Tomasz Starus, z zarządu Euler Hermes odpowiadający za ocenę ryzyka.

Dopływ środków w budownictwie (czasowy) wpłynął na zmniejszenie liczby niewypłacalności firm budowlanych. Więcej problemów (wzrost niewypłacalności) miały natomiast firmy produkcyjne i usługowe.

Firmy budowlane tracą wypłacalność z powodu braku aktualnych zleceń lub - paradoksalnie- w wyniku realizacji projektów, ale przy niewystarczającej rentowności i rosnących wyzwaniach finansowych -w postaci wzrostu kosztów materiałów, robocizny, ponoszonych z tytułu podatków (odwrócony VAT).

W usługach – obok firm obsługujących nieruchomości i procesy inwestycyjne -wciąż problemy z wypłacalnością mają firmy nowych technologii.

Średnia ocena

Na podobny temat

Komentarze

Zaloguj się aby móc dodawać nowe komentarze.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×